Na Andrássyho paláci pribudla pamätná tabuľa na počesť preživšej holokaustu

Na Andrássyho paláci pribudla pamätná tabuľa na počesť preživšej holokaustu

Generálny konzulát Maďarska v Košiciach umiestnil v sobotu 26. novembra na stenu Andrássyho paláca v Košiciach pamätnú tabuľu na počesť preživšej holokaustu Edit Éva Éger, košickej rodáčky žijúcej v Spojených štátoch, kde je uznávanou psychoterapeutkou.

Na fasáde domu, smerom do Bielej ulice, ju umiestnili po dohode s Krajským pamiatkovým úradom Košice a Spoločenstvom vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Pamätná tabuľa je dielom akademického maliara Otta Szabóa. Košice a Andrássyho palác sa týmto obohatili o umelecké dielo, ktoré je zároveň mementom pre obyvateľov aj turistov.

Edit Éger zachránil život tanec, ktorému sa pred vojnou venovala. V koncentračnom tábore tancovala pre Josefa Mengeleho, Anjela smrti. Aj vďaka tomu si vyslúžila prezývku Balerína Auschwitzu.

Mesto Košice si váži aktivity a úsilie smerujúce k posilneniu historického a kultúrneho povedomia. Zvyšovanie historického povedomia obyvateľov podporuje mesto aj pripomínaním si obetí holokaustu. Začiatkom apríla tohto roka sa Košice stali aj súčasťou medzinárodného projektu Kamene zmiznutých – Stolpersteine, ktorý pripomína a nezabúda na obete nacistov.

Zdroj: Mesto Košice

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články