Mestský park sa premenil na Rozprávkovo

Mestský park sa premenil na Rozprávkovo

Košický Mestský park sa v piatok podvečer premenil na krajinu Rozprávkovo. V rámci Košických rozprávkových Vianoc sa tam rozsvietila inštalácia prvkov na motívy najznámejších slovenských rozprávok ako sú Červená čiapočka, Medovníková chalúpka a Perinbaba. To ale nie je všetko. Do Vianoc by ešte mala pribudnúť jedna rozprávková postava, ktorej meno mesto včas oznámi.

Na tom, aby tieto rozprávkové svetelné inštalácie potešili obyvateľov a návštevníkov mesta, sa uplynulé dva mesiace podieľalo takmer 20 ľudí zo spoločnosti, ktorá pre mesto predtým vymyslela originálny motív svietiacej košickej vianočnej vločky.

Celá vianočná výzdoba v centre mesta na Hlavnej, Bielej, Františkánskej, Uršulínskej, Univerzitnej ulici ako aj anjelici pri Spievajúcej fontáne a Michalskej kaplnke a spomínané Rozprávkovo v Mestskom parku vyšla zhruba na 30 000 eur. Peniaze na tento účel schválilo v rozpočte na rok 2021 mestské zastupiteľstvo, sponzorsky pomohol aj U.S. Steel.

Osvetlené rozprávkové postavičky budú každým rokom pribúdať

Cieľom týchto inštalácií bolo podľa primátora mesta Košice Jaroslava Polačeka (nezávislý) priniesť do Košíc niečo nové a netradičné, čo nie je bežné v iných mestách.

„Som veľmi rád, že sa takéto Vianočné prekvapenie prekvapenie v Mestskom parku stretlo s pozitívnou odozvou všetkých vekových kategórií Košičanov. Toto je ešte len začiatok, každý rok chceme krajinu Rozprávkovo rozširovať ďalšími svetelnými prvkami na motívy známych slovenských rozprávok. Tieto postavičky už zostanú vo vlastníctve mesta. Odteraz ich budeme pravidelne používať a vždy k nim pribudne niečo nové, čo poteší očká malých a veľkých Košičanov,“ uviedol.  

Na pravú vianočnú atmosféru si zatiaľ musí počkať most pri Kunsthalle v centre mesta. Tesne pred jeho opätovným rozžiarením sa zistilo, že elektroinštaláciu na troch miestach prestrihol neznámy „milovník svetelného umenia“. Keďže sú tam zapojené špeciálne káble, budúci týždeň by ich mali prísť vymeniť a následne by sa most nad Štefánikovou ulicou mohol rozsvietiť. 

Vladimír Fabián

Foto: Mesto Košice/Miroslav Vacula

Odporúčame

TOP články