Mestská zeleň postupne odstraňuje invázne dreviny 

Mestská zeleň postupne odstraňuje invázne dreviny 

Mnohí občania Košíc sa zaujímajú, prečo je nutné odstrániť niektoré stromy v meste. V niektorých prípadoch ide o výrub v zmysle rozhodnutia okresného úradu, zatiaľ čo v iných prípadoch zase o výrub inváznych drevín, ktoré musia byť odstránené podľa platnej legislatívy. Informuje o tom Správa mestskej zelene (SMsZ).

Invázne druhy drevín na území Slovenska nemajú pôvodný areál rozšírenia a boli na naše územie dovezené alebo sa sem rozšírili z iných krajín. Mnohé z nich sa v minulosti pred zaradením na zoznam inváznych druhov bežne vysádzali a dnes tvoria v Košiciach aj celé stromoradia a aleje.

„Tu sú typickými zástupcami Javorovec jaseňolistý a Pajaseň žliazkatý. Tieto druhy sú krátkoveké a ich drevo je krehké. Najmä u starších stromov výrazne stráca pevnosť a môže dôjsť k poškodeniu počas silného nárazového vetra. Vzhľadom na to, že sa v Košiciach nachádza veľké množstvo inváznych drevín, k plánovaniu ich výrubu pristupujeme citlivo,“ vysvetľuje Správa mestskej zelene.

Povinnosť odstránenia inváznych drevín vyplýva pre vlastníka, správcu alebo užívateľa pozemku zo zákona o ochrane prírody a krajiny, podľa ktorého sa na výrub inváznych druhov súhlas na výrub nevyžaduje.

Poškodzujú cesty aj budovy

Semená inváznych drevín sú schopné sa uchytiť a vyklíčiť aj v puklinách stavieb, ciest a chodníkov a dokážu na týchto nehostinných miestach prežiť a rásť, čím poškodzujú komunikácie, budovy aj podzemné siete. Invázne dreviny sú tiež do rôznej miery toxické a toxíny inhibujúce rast konkurentov vylučujú aj do pôdy. Preto sa v ich okolí nedokážu ostatné druhy stromov uchytiť a prosperovať.

„Invázne dreviny v lokalitách v našej správe monitorujeme a snažíme sa ich postupne odstraňovať, čo sa, bohužiaľ, nie vždy stretáva s pochopením občanov kvôli neznalosti problematiky. Zákon neukladá povinnosť náhradnej výsadby za invázne dreviny, aj napriek tomu realizujeme vo vhodnom vegetačnom termíne náhradnú výsadbu minimálne v pomere 1:1,“ doplnila Správa mestskej zelene.

Zdroj: SMSZ

Foto (ilustr.): SMSZ

Odporúčame

TOP články