Mesto zruší partnerstvá s ruským Petrohradom a bieloruským Vitebskom

Košice schválili rozpočet a zvolili kontrolóra

   Mesto Košice zruší partnerstvo a spoluprácu s ruským Petrohradom a bieloruským Vitebskom. Mestské zastupiteľstvo (MsZ) odobrilo poslanecký návrh na svojom štvrtkovom rokovaní.


      Poslanci schváleným uznesením požiadali primátora Jaroslava Polačeka, aby bezodkladne oznámil vláde mesta Petrohrad ukončenie platnosti protokolu o partnerstve a spolupráci, ktorý bol podpísaný 28. októbra 1995, a tiež aby oznámil Vitebskej regionálnej výkonnej rade Bieloruskej republiky vypovedanie memoranda o spolupráci, ktoré bolo podpísané 8. júla 2015.
      „Toto nie je akt proti občanom Petrohradu alebo občanom Vitebska, toto je signál, že ako vláda, tak aj výkonná rada Bieloruskej republiky, nemôžu očakávať, že budú mať v civilizovanej Európe partnerstvá, pokiaľ vlády týchto republík vraždia občanov vo vedľajšom štáte,“ povedal poslanec Ladislav Strojný.
      Viceprimátor Marcel Gibóda verí, že spoluprácu aj s týmito východnými partnermi ešte niekedy budú môcť obnoviť. Zdôraznil, že táto prijatá iniciatíva nie je nasmerovaná voči „demokraticky zmýšľajúcim obyvateľom, ktorí protestujú na uliciach v Rusku alebo Bielorusku –  či už proti vojne alebo proti násiliu páchanom na ich vlastných občanoch.“
      MsZ ešte začiatkom marca prijalo deklaratívne vyhlásenie, ktorým mesto Košice okrem iného odmietlo a odsúdilo vojenskú agresiu Ruskej federácie voči Ukrajine a vyjadrilo plnú podporu a solidaritu občanom Ukrajiny.

Zdroj: TASR

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články