Mesto otvorí Klub pre ukrajinské matky a dve triedy výlučne pre ukrajinské deti

Mesto otvorí Klub pre ukrajinské matky a dve triedy výlučne pre ukrajinské deti

Mesto Košice od pondelka spúšťa v priestoroch Centra voľného času na Orgovánovej ulici Klub pre ukrajinské matky a deti, ktoré pred vojnovými nástrahami ušli do nášho mesta. Bude fungovať každý pracovný deň predpoludním pre matky s deťmi od 3 rokov. 

„Táto novinka je určená hlavne tým matkám, ktoré si hľadajú prácu, potrebujú nakúpiť alebo si niečo vybaviť. V priestoroch CVČ môžu nechať svoje deti, o ktoré sa im postarajú ďalšie ženy z Ukrajiny, ktoré budú mať v tom čase voľno. Som rada, že sme našli vhodné priestory. Verím, že to bude dobre fungovať a ženám z Ukrajiny budeme vedieť aj takouto formou pomôcť,“ povedala na piatkovom brífingu v centre pomoci na kúpalisku Červená hviezda viceprimátorka mesta Košice Lucia Gurbáľová (KDH).

Tá informovala aj o zvyšujúcich sa počtoch Ukrajincov, ktorí navštevujú školy v meste. V už existujúcich triedach na základných školách bolo doposiaľ umiestnených 240 detí, ďalších 41 navštevuje materské školy. V Košiciach je zatiaľ na rozdiel od niektorých iných miest dostatočná kapacita aj v prípade, ak by sa príliv utečencov začal zvyšovať.

Na „čéhačku“ bude možné absolvovať lekársku prehliadku

Košické ZŠ by zvládli prijať dvojnásobné množstvo detí, v materských školách by sa ešte našlo miesto pre ďalších vyše 100 detí. Ich rodičia budú môcť využiť aj novú službu, ktorú mesto Košice od budúceho pondelka sprístupní na „čéhačku.“ V spolupráci so spoločnosťou Váš lekár s.r.o. tam bude poskytovaná aj medicínska starostlivosť vrátane lekárskych prehliadok. Tie sú podmienkou pre prijatie najmladších Ukrajincov do materských škôl v meste. Na výchovno-vzdelávací proces na ZŠ stačí čestné prehlásenie rodiča o zdravotnej spôsobilosti.

„Zatiaľ najviac, a to až 41 ukrajinských žiakov máme na ZŠ Tomášikova ulica. Na tejto škole plánujeme tento mesiac otvoriť aj samostatnú triedu pre ich vyučovanie na I. stupni a ďalšiu na II. stupni aj s učiteľmi ovládajúcimi ukrajinčinu. Zároveň pre všetkých utečencov pripravujeme na tejto škole aj intenzívny kurz slovenčiny, ktorý potrvá 2-3 mesiace,“ skonštatovala.

Mesto pripravilo aj jazykové kurzy slovenčiny

V prípade záujmu sa tieto jazykové kurzy budú konať aj na ďalších ZŠ v meste. Jazyková škola na Užhorodskej zároveň oddnes spúšťa kurz slovenčiny. Prihlásilo sa naň 26 Ukrajincov, ktorí budú podľa veku rozdelení do dvoch skupín. 

Ako ešte doplnil primátor Jaroslav Polaček (nezávislý), na stránke mesta www.kosice.sk pribudla sekcia so všetkými aktualitami týkajúcimi sa pomoci pre utečencov. Nechýbajú tam ani informácie pre majiteľov bytov, ktorí poskytli ubytovanie odídencom z Ukrajiny, možnosť zaregistrovať sa ako dobrovoľník alebo ako sa dá prispieť na transparentný účet Košičania pre Ukrajinu. Zároveň už dlhšiu dobu funguje aj stránka https://www.vskratke.sk/kosice-pomahaju-ukrajine/, kde sú takisto dostupné ďalšie dôležité informácie z tejto oblasti.  

(JP)

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články