Mesto kúpi ďalšie pozemky v Borovicovom háji

Mesto kúpi ďalšie pozemky v Borovicovom háji

Borovicový háj medzi sídliskami Terasa a KVP je rozlohou 12,5 hektára po Mestskom parku druhou najväčšou zelenou plochou v Košiciach. Keďže mesto má v majetku len 4,2 hektára, samospráva má záujem odkúpiť ďalšiu časť pozemkov od súkromných vlastníkov.

Návrhom na kúpu necelého hektára za 660-tisíc eur sa zaoberali poslanci na poslednom mestskom zastupiteľstve. Rozhodnutiu predchádzala takmer hodinová búrlivá diskusia.

Viacerí poslanci i starostovia mestských častí zdôrazňovali, že mesto by si malo určiť priority vo výkupe pozemkov.

„Potrebujeme vykupovať pozemky predovšetkým pod sídliskami, cestami, garážami,“ argumentoval poslanec a zároveň starosta Pereša Jozef Karabin (Nezaradení). Poslanec Viliam Knap (Pre Košičanov) poukázal na problémy obyvateľov viacerých lokalít v mestskej časti Juh, kde súkromník „zvláštnym spôsobom vykúpil pozemky“ a obyvateľom teraz hrozí, že sa nedostanú k svojim garážam, alebo prídu o detské ihrisko.

Podľa Zdenka Liptáka (Košickí aktivisti a nezávislí) na podozrivé prevody pozemkov by sa mal pozrieť hlavný kontrolór i orgány činné v trestnom. „Špekulatívnymi machináciami sa umelo zvyšuje hodnota pozemkov, len aby sa vypumpovali peniaze z mestských častí alebo z mesta.“

Dominik Karaffa (Nezaradení) upozornil, že sú len dve možnosti riešenia Borovicového hája: „Buď tie pozemky vykúpime, alebo budeme donekonečna platiť za prehraté súdne spory, úroky z omeškania, trovy konania.“

Podľa informácií z právneho a majetkového oddelenia magistrátu totiž za užívanie pozemkov v lokalite Borovicový háj mesto Košice platí každoročne za všetky pozemky, za ktoré sú uplatnené nároky na súde, približne 325-tisíc euro.

Veľa štúdií v rámci životného prostredia a klimatických zmien hovorí o tom, že Borovicový háj sú pľúca nielen Terasy, ale celého mesta. Naším cieľom je postupne nadobúdať tento majetok, dať ho do Správy mestskej zelene, revitalizovať chodníky, verejné osvetlenie a vytvoriť z toho nielen pľúca mesta, ale aj nádhernú oddychovú zónu,“ reagoval na diskusiu primátor Jaroslav Polaček.

Poslanci nakoniec návrh na kúpu pozemkov schválili – z 38 prítomných sa 4 zdržali, nik nebol proti.

(MJ)

Foto (iustr.): www.freepik.com

Odporúčame

TOP články