Mesto chce cez Hackaton zefektívniť uplatnenie utečencov z Ukrajiny na trhu práce

Mesto chce cez Hackaton zefektívniť uplatnenie utečencov z Ukrajiny na trhu práce

Mesto Košice v spolupráci s neziskovou organizáciou Creative Industry Košice  (CIKE) vyhlasuje v rámci projektu Košice 2.0 otvorenú výzvu na zapojenie sa do hackathonu. Programátori, developeri, UX/UI dizajnéri, dátoví analytici, ekonómovia, sociológovia aj kreatívci budú môcť spoločne pracovať na tom ako zefektívniť integráciu vojnových utečencov z Ukrajiny na trh práce v Košickom kraji. Hack for Help sa uskutoční 6. až 7. mája 2022 v priestoroch Kasární/Kulturparku.

„Hack for Help je ďalším zo série hackathonov projektu Košice 2.0. Cieľom takzvaných City Hacks je hľadať riešenia pre lepšie mestské služby v Košiciach. Ich úlohou je tiež motivovať obyvateľov stať sa aktívnou súčasťou tejto zmeny,“ uviedol organizátor podujatia Marek Lavčák. 

Mesto chce aj takto podať pomocnú ruku utečencom 

Z vojnou zmietanej Ukrajiny prichádza na Slovensko mnoho ľudí, ktorí teraz hľadajú spôsoby pre začlenenie do života. Samosprávy spolu s partnermi dokážu podať pomocnú ruku a eliminovať riziko zneužitia situácie či už nízkej ceny práce alebo neprijateľných pracovných podmienok. Dbať pritom budú najmä na pracovné pozície obsadzované ženami, ktoré na Slovensko pricestovali iba so svojimi deťmi. 

„IT a kreatívny sektor už minulosti dokázali pomôcť samospráve v neočakávaných situáciách. Počas koronakrízy napríklad navrhli a realizovali aplikáciu, vďaka ktorej mesto dokázalo vyhodnocovať mieru nákazy v reálnom čase. Záujemci o testovanie si vtedy mohli zistiť čakaciu dobu, resp. vyťaženosť jednotlivých odberných miest, čo prispelo k časovej úspore a zvýšeniu ich komfortu. Verím, že aj vďaka tomuto podujatiu budeme schopní nájsť pohodlné riešenia pre utečencov a zamestnávateľov tak, aby sme zdokonalili ich integráciu v rámci nášho regiónu,“ skonštatoval košický viceprimátor Marcel Gibóda (nezávislý). 

Rýchlosť a efektivita pomôže začleneniu na pracovný trh 

Skúsenosť s regionálnym trhom práce v kombinácii so špecifickými zručnosťami ľudí z oboch sektorov je podľa riaditeľa CIKE Michala Hladkého predpokladom pre vznik efektívneho riešenia. Práve to prepojí ponuku práce lokálnych inštitúcií a firiem s pracovnou kapacitou nových obyvateľov.

„Sme v situácii, kedy je potrebné reagovať rýchlo a efektívne. Mnohí ľudia, ktorí kvôli vojne na Ukrajine museli opustiť svoje domovy sa možno už nebudú mať kam vrátiť, prípadne si ich návrat domov bude vyžadovať dlhší čas. Preto je na mieste zamýšľať sa, ako im vieme pomôcť. Integrovaním nových obyvateľov prostredníctvom práce ukážeme, že majú miesto v našej spoločnosti, vedia byť jej súčasťou a pridanou hodnotou.“ 

Pre účastníkov bude nepochybne atraktívna je cena pre víťazný tím, ktorá predstavuje finančnú odmenu 5000 eur. Tímy a jednotlivci sa môžu prihlasovať do 5. mája 2022 prostredníctvom registračného formulára na adrese bit.ly/hack4help.

Projekt Košice 2.0 je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom iniciatívy Mestské inovačné opatrenia. Partnerom podujatia je portál profesia.sk.

Viac informácií o výzve Hack for Help nájdete na: https://kosice2.sk/vyzva/otvorena-vyzva-efektivna-integracia-vojnovych-utecencov-z-ukrajiny-na-trh-prace-v-kosickom-kraji/

(JP)

Foto: https://kosice2.sk/

Odporúčame

TOP články