Košice sa pripravujú na omikron, v meste hrozia výpadky dôležitých služieb

Aké sú výnimky zo zákazu vychádzania?

V budove košického magistrátu sa dnes uskutočnilo rokovanie Krízového štábu mesta. Jeho hlavným bodom boli informácie o vývoji epidemickej situácie ochorenia Covid-19 v súvislosti s nástupom variantu omikron, ktorý je omnoho infekčnejší ako všetky doterajšie varianty nového koronavírusu. Vzhľadom na svoju extrémne vysokú nákazlivosť sa rýchlo šíri po celom svete a postupne sa dostáva aj do našich končín. 

Primár Novotný: Omikron spôsobí problémy všade

Ako na Krízovom štábe mesta skonštatoval primár Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UNLP v Košiciach Martin Novotný, u omikronu nie je otázka, kedy príde, ale v akej veľkej miere zasiahne nás všetkých. Hoci v UNLP majú u pacientov s ochorením covid-19 zatiaľ 90-percentný podiel variantu delta, už čoskoro sa to zmení. Z medicínskeho hľadiska číhajú najväčšie problémy na nezaočkovaných ľudí a tých, ktorí majú rôzne pridružené choroby, oslabenú imunitu a sú vo veku nad 60 rokov.

„Pripravte sa na to, že v zamestnaní môžu byť len minimálne počty ľudí. Problémy kvôli omikronu nastanú prakticky všade. Budú vypadávať nielen zdravotníci, ale ťažkosti môžu nastať aj pre ľudí, ktorý sa budú chcieť dostať k svojim obvodným lekárom. Mnohí z nich však z dôvodu práceneschopnosti nebudú ordinovať,“ varoval a pripomenul, že najlepšia ochrana pred vírusom je nosenie kvalitného respirátora. 

Vedenie mesta rieši novú pandemickú vlnu od začiatku roka

Košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) zdôraznil, že vedenie mesta sa touto problematikou zaoberalo už od začiatku tohto roka. Riziká spojené s výpadkom obrovského počtu zamestnancov prakticky v každej oblasti života kvôli omikronu riešil už 4. januára 2022 Krízový štáb mesta.

Spolu s riaditeľmi mestských podnikov na ňom identifikovalo kľúčové služby pre fungovanie mesta. Zároveň nariadilo prepracovať pandemické plány, aby v zvýšenej miere brali ohľad na spomínané riziká a umožnili sa lepšie pripraviť na nasledujúce náročné týždne. Primátor navštívil aj mestské podniky, aby ho priamo na mieste informovali o tom ako sú pripravení no novú vlnu pandémie.

„Štvrtá vlna pandémie už nastala a najbližší mesiac až šesť týždňov to podľa analýz ministerstva zdravotníctva môže mať výrazný vplyv na chod mesta. Vytýčili sme si preto sedem okruhov základných služieb, ktoré sú pre mesto kľúčové. Patria k nim odpadové hospodárstvo, zimná údržba, školstvo, sociálne služby, energetika, fungovanie MHD a cintorínske služby,“ skonštatoval.

Primátor Polaček: Máme pre sebou náročné týždne

Mestské podniky si nastavili vlastné procesy a vypracovali nové pandemické plány, aby to ich činnosť a poskytovanie služieb Košičanov postihlo v prípade výpadku zamestnancov v čo najmenšej miere. Prvé kritické chvíle, kde kvôli nedostatku zamestnancov budú ohrozené niektoré služby, môžu podľa primátora nastať už v závere budúceho týždňa. Verejnosti pripomenul, že všetky dôležité informácie nájdu aj na stránke korona.kosice.sk

„Sme tu na to, aby sme pomohli zabezpečiť tieto služby pre Košičanov. Spolupracujeme aj s bezpečnostnými a záchranárskymi zložkami. Pravidelne sa stretávame a monitorujeme situáciu. Budeme však mať pred sebou náročné týždne. Svedčí o tom aj historicky najviac pozitívne testovaných ľudí z testov za včerajšok. Na vrchole tejto vlny však bude podľa analýz ministerstva zdravotníctva výpadok ľudí naozaj masívny. V takom prípade nepredpokladáme, že pri vyše polovičnom výpadku zamestnancov pôjdu všetky služby na 100 percent.“

Lucia Gurbáľová: Počty detí v karanténe sa nám za týždeň zdvojnásobili

Vážnosť situácie podčiarkla aj viceprimátorka Lucia Gurbáľová (KDH), ktorá zdôraznila, že počty žiakov v karanténe, ktorí sa presunuli z budov ZŠ v meste na domáce dištančné vzdelávanie, vzrástli v porovnaní s minulým týždňom viac než dvojnásobne. Pripustila, že ak by situácia na školách aj naďalej zhoršovala, môže dôjsť k ich uzatvoreniu a prechodu žiakov výlučne na dištančné vzdelávanie.

Konateľ a riaditeľ mestského podniku Tepelné hospodárstvo TEHO Jaroslav Tkáč informoval, že teplo na vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody dodávajú pre vyše 78 000 domácností v meste. O ich bezproblémové dodávky sa stará 132 zamestnancov TEHO. Košičanov uistil, že rozvrh práce prispôsobili tomu, aby dochádzalo k čo najmenšiemu kontaktu zamestnancov a minimalizovali rizika nakazenia.

Podobne je na tom aj DPMK, kde prijali sme všetky potrebné opatrenia, aby príchod novej vlny zvládli a prípadné výpadky vodičov pocítili cestujúci v čo najnižšej možnej miere. V DPMK majú zhruba polovičnú zaočkovanosť vodičov, tých, ktorí to doteraz neurobili, testujú každú stredu. Dodržiavajú aj všetky pandemické opatrenia.

Pre Kosit je prioritou zabezpečenie zimnej údržby a odvozu odpadu

Podľa riaditeľa divízie služieb spoločnosti Kosit Michal Hrabovský bude mať v prípade výpadku zamestnancov prioritu zimná údržba a odvod odpadu najskôr z bytových domov, následne rodinných domov a potom aj triedený zber odpadu.

V súvislosti s príchodom štvrtej pandemickej vlny mesto Košice v spolupráci s K13 – Košické kultúrne centrá otvára tri nové mobilné odberové miesta (MOM) na antigénové testovanie vo Výmenníku Važecká na Galaktickej ulici, v Kultuparku na Kukučínovej ulici a v Amfiteátri. Okrem zamestnancov mesta a mestských podnikov ich bude môcť využívať aj verejnosť.

Košickí hygienici v súčasnosti v meste a na „okolí“ evidujú celkovo 80 mobilných odberných miest na PCR alebo antigénové testy. V súčasnosti je priamo v meste 66 MOM-iek. V 52 robia výlučne antigénové testy, v desiatich antigénové a PCR testy a v zvyšných štyroch iba PCR testy.

Z. Dietzová: Na pandémiu v Košiciach doteraz zomrelo 1090 ľudí

Riaditeľka regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Zuzana Dietzová informovala členov krízového štábu, že vrchol tretej vlny pandémie v meste nastal začiatkom novembra minulého roka a počty pozitívnych ľudí klesali až do polovice januára. Od minulého týždňa sa však trend obrátil.

„Uplynulý týždeň bolo v Košiciach celkovo 2645 pozitívnych osôb, z čoho deti a mládež do 18 rokov tvoria takmer 38 percent. U detí je to dvojnásobok toho, čo sme zaznamenali počas tretej vlny. Denne v Košiciach a okolí pribúda 378 nových prípadov, našťastie neevidujeme žiadne lokálne ohnisko nákazy. Na ochorenie Covid-19 zomrelo od začiatku pandémie v metropole východu celkovo 1090 osôb, až 63 percent z nich bolo uplynulý rok. V januári tohto roka pribudli zatiaľ len dve úmrtia.“

Doplnila, že podľa nahlásených údajov z košických nemocníc, v nich k utorku 25. februára bolo hospitalizovaných 104 pacientov, ktorí sa liečia z ochorenia Covid-19. Až vyše 70 percent z nich nebolo zaočkovaných a 14 z nich v súčasnosti bojuje o svoj život na umelej pľúcnej ventilácii.

V metropole východu je o niečo viac zaočkovaných ako celoslovenský priemer

V súčasnosti je v Košiciach zaočkovaných celkovo 49,7 percent obyvateľov, na „okolí“ je to o vyše 8 percent menej. Celoslovenský priemer v súčasnosti predstavuje 48 percent. Čo sa týka zaočkovanosti ľudí nad 65 rokov, tak priamo v meste je 66,58 percenta, na okolí je ich 64,42 percenta. Ak by sa opätovne spustil regionálny covid automat, tak by okres Košice-okolie zostal čierny, keďže na posun do bordovej farby by podľa Z. Dietzovej chýbalo 230 zaočkovaných ľudí nad 65 rokov.

RÚVZ podľa jej slov začne od budúceho mesiaca robiť pre celé východné Slovensko vo vlastnom laboratóriu sekvenácie z pozitívnych vzoriek testov ako aj zo vzoriek čističky odpadových vôd v Kokšov-Bakši. Z doterajších údajov im vyplynulo, že koncentrácia vírusových látok v odpadových vodách od začiatku novembra až doteraz výrazne klesala, avšak riaditeľka košického RÚVZ predpokladá od budúceho týždňa ich nárast. 

Vladimír Fabián

Foto: unsplash.com

Odporúčame

TOP články