Košice očarili návštevu z Paderbornu

Košice očarili návštevu z Paderbornu

Výmenné pobyty sa na košických základných školách (ZŠ) tešia veľkej obľube. Podľa vedúcej oddelenia školstva košického magistrátu Beáty Lopušniakovej víta mesto spoluprácu viacerých ZŠ so zahraničnými partnermi. Tá okrem zážitkov na oboch stranách prináša výmenu skúseností, nadväzovanie priateľstiev a možnosti zdokonalenia sa v cudzích jazykoch.

Jedným z výsledkov je aj spolupráca ZŠ Laca Novomeského s partnerskou Gymnasium Schloß Neuhaus v Paderborne na severozápade Nemecka, ktorá pokračuje už tretím rokom. Košických žiakov v novom školskom roku tentoraz navštívili ich rovesníci zo spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko. Metropola východu, ale aj ďalšie krásy Slovenska ich príjemne prekvapili.

Nemci si vyskúšali aj obed v školskej jedálni

Na „Lacáku“ privítali v rámci výmenného programu dvojicu pedagogičiek a 14 žiakov z Paderbornu. Do Košíc sa chystali s očakávaním, pre mnohých bolo Slovensko veľkou neznámou. Nemci boli ubytovaní priamo v rodinách slovenských ôsmakov. Prvý deň si vyskúšali vyučovanie na Lacáku a obed v školskej jedálni.

„Urobili sme im aj prehliadku centra Košíc. Previedli sme ich aj históriou nášho mesta a ukázali najzaujímavejšie zákutia. Prehliadku sme zakončili výstupom na Žigmundovu vežu Dómu sv. Alžbety, čo bolo pre všetkých zážitkom,“ hovorí učiteľ jazykov Peter Jonáš. Objavovanie metropoly východu pokračovalo Botanickou záhradou a Zoologickou záhradou. O adrenalín sa postarala letná bobová dráha. Ale aj slovenskí žiaci, ktorí „svojich Nemcov“ vzali zaskákať si na trampolíny, na Laser Game, či motokáry.

„Boli sme Košicami veľmi milo prekvapení. Páčilo sa nám mesto, aj príroda v okolí. Priateľskosť slovenských žiakov a ich rodín bola úžasná, vymýšľali program aj z vlastnej iniciatívy,“ hovorí učiteľka Anne Kerstin.

Túra vo Vysokých Tatrách vyšťavila Josephinu

Keďže Paderborn leží na úplnej rovine, návšteva Vysokých Tatier bola pre nich obrovským zážitkom. Viacerí z nich ešte tak vysoko doposiaľ neboli. Absolvovali horskú túru, ktorú zakončili obedom na Bilíkovej chate. Ľahšiu turistiku okúsili aj pri výstupe na Jasovskú skalu a návšteve Jasovskej jaskyne. „U nás máme nadmorskú výšku okolo 100 metrov nad morom, hory a príroda sa mi veľmi páčili. V Tatrách ma turistika až tak nebavila, bolo to namáhavé,“ priznáva Josephine.

Slovensko – nemecká partia navštívila aj Medzev, kde podľa posledného sčítanie žije vyše 10 percent obyvateľov nemeckej národnosti.

„Bolo zaujímavé sa dozvedieť, ako žijú na Slovensku karpatskí Nemci, čiže ľudia nemeckého pôvodu. Páčilo sa mi, že sme toho veľa podnikli. Veľa sme aj videli a to nielen v meste, ale aj mimo neho,“ doplnila Josephine.

Výmenný pobyt sa na Slovensku oplatilo absolvovať: „Spoznala som aj inú kultúru, nielen z pohľadu turistu, ale aj z pohľadu domácich ľudí. Najviac sa mi páčilo, že aj po programe sme sa stretávali veľká skupina a spoznala som tak veľa ľudí. Každý z nich bol k nám milý.“

Matej Malejčík: Zistili sme, aké dôležité je vedieť jazyky

Rovnako nadšení boli aj slovenskí žiaci.

„Výmenné pobyty sú podľa mňa super nápad, lebo sa pri nich každý naučí niečo nové. Našli sme si nových kamarátov a veľa sme využívali nemčinu aj angličtinu, ktorú sa učíme a mohli sme vidieť, aké sú jazyky dôležité v dnešnej dobe,“ hovorí Matej Malejčík.

Košičanov teraz pre zmenu čaká návšteva Paderbornu, ktorá je naplánovaná na apríl 2024.

„S Gymnasium Schloß Neuhaus spolupracujeme už tretí rok, výmenné pobyty realizujeme druhý rok. Stretli sme sa s pozitívnou odozvou, určite budeme naďalej podporovať aj ďalšie zahraničné spolupráce, či už s našou partnerskou školou v poľskom Przemyśli alebo aj školami v Španielsku a Lotyšsku, s ktorými prebiehajú výmenné pobyty prostredníctvom programu Erasmus+,“ skonštatovala riaditeľka školy Júlia Dzurusová.

Odporúčame

TOP články