Košice dokončujú rekonštrukciu ihrísk v škôlkach za takmer 146 000 eur

Košice dokončujú rekonštrukciu ihrísk v škôlkach za takmer 146 000 eur

Stovky detí v košických predškolských zariadeniach dostávajú v týchto dňoch netradičné vianočné darčeky, ktoré budú môcť využívať počas celého školského roka. Nové vláčiky s tunelom a vagónikmi, kolotoče, veže so šmýkačkou a rebríkom, trampolíny, lezecké zostavy s lanovou sieťou alebo domčeky s kresliacou tabuľou patria medzi herné prvky, z ktorých sa už teraz tešia malí nezbedníci na zrekonštruovaných školských dvoroch.

Investíciu za takmer 146 000 od konca októbra postupne realizuje mesto Košice v siedmich materských školách (Čordákova, Dénešova, Kežmarská, Kovaľská, Nešporova, Obrancov mieru 16 a 20) a v Detských jasliach na Jesennej ulici. Pôvodné, častokrát už z hľadiska bezpečnosti nevyhovujúce herné prvky, sa v rámci rekonštrukcií dvorov nahrádzajú novými atrakciami, ktoré si už deti stihli obľúbiť. 

Viceprimátorku Gurbáľovú teší, že sa spojilo príjemné s užitočným 

„Veľmi sa teším, že deti budú do našich predškolských zariadení chodiť ešte s väčšou radosťou ako doteraz. V tomto prípade sme z pohľadu našich najmenších spojili príjemné s užitočným. Rekonštrukciou preliezok, lezeckých stien a ďalších hracích prvkov sme nielen zlepšili ich bezpečnosť a znížili tým aj pravdepodobnosť úrazu, ale zároveň sme im zaobstarali aj nové atrakcie. Aj dnes som na tomto detskom ihrisku videla rozžiarené oči a úprimné úsmevy na ich tvárach. A to je ten hlavný dôvod, prečo to robíme a prečo chceme pokračovať v rekonštrukciách školských dvorov nielen v našich veľkých, ale aj malých mestských častiach,“ uviedla viceprimátorka mesta Lucia Gurbáľová (KDH) počas dnešného odovzdávania zrekonštruovaného ihriska v areáli MŠ Kovaľská v Poľove.  

Mesto Košice nedávno vykonalo audit herných zariadení a povrchov detských ihrísk v areáloch 61 svojich predškolských zariadení. Túto povinnosť ukladá zriaďovateľom škôl platná legislatíva. Kontrolou bolo zistené, že na mnohých školských dvoroch sa nachádzajú prvky, ktoré nevyhovujú bezpečnostným predpisom.

Išlo najmä o drevené časti pôvodných herných prvkov, ktoré boli vplyvom počasia poškodené až degradované. Nespĺňali tak kvalitatívne požiadavky na bezpečnú a funkčnú prevádzku. V tomto roku prejde obnovou osem predškolských zariadení, budúci rok by to malo byť ďalších desať. Presný počet by mal byť známy po schválení rozpočtu, o ktorom majú poslanci Mestského zastupiteľstva rokovať tento týždeň.

Vladimír Fabián

Foto: Mesto Košice/Miroslav Vacula

Odporúčame

TOP články