Košice a okolie prejdú od budúceho týždňa do čiernej farby

Košice a okolie prejdú od budúceho týždňa do čiernej farby

Zhoršujúca sa epidemiologická situácia spolu s neustále pribúdajúcim počtom ochorení na nový koronavírus spôsobila zmenu zafarbenia metropoly východu v Covid automate. Kým ešte v lete boli všetky košické okresy zelené, od nasledujúceho týždňa bude celé mesto aj okolie v čiernej farbe.

Mesto Košice v spolupráci s KSK vychádza od utorka 9. novembra až do soboty 13. novembra v ústrety všetkým, ktorí si doteraz nenašli čas na očkovanie. Na piatich frekventovaných miestach v mestských častiach Západ, Staré mesto a Sever sa vždy na tri hodiny denne zastaví výjazdová očkovacia služba, ktorú na tieto účely poskytol KSK.  

Bude aj možnosť diskusie s odborníkmi

Okrem možnosti nechať sa zaočkovať proti ochoreniu Covid-19 budú vždy k dispozícii aj odborníci, ktorí zodpovedia na všetky otázky verejnosti. Takisto bude všade možné aj diskutovať s epidemiológmi o očkovaní, imunite a prevencii pred ochorením. Očkovanie bude prebiehať jednodávkovou vakcínou Janssen (Johnson & Johnson) alebo vakcínou od spoločnosti Pfizer/BioNTech.

Podľa košického primátora Jaroslava Polačeka (nezávislý) dokážeme očkovaním pomôcť nielen sebe, ale aj svojmu okoliu, keďže s každým zaočkovaným Košičanom sa zvyšuje kolektívna imunita v metropole východu. Pripomenul, že na to, aby sa mesto mohlo vrátiť v najbližších týždňoch mimo čiernu farbu, bolo by potrebné presvedčiť ešte niečo vyše tisícky ľudí nad 50 rokov, aby sa nechali zaočkovať. Ideálnu príležitosť na to vidí už tento týždeň.

Aktuálne sú Košice i okolité okresy v bordovej farbe. Od budúceho týždňa sa to môže zmeniť.

Primátor prosí každého, kto odkladal očkovanie, aby už neváhal

„Ak chceme mať v Košiciach príjemnejšie Vianoce a Silvester ako pred rokom a ak chceme pomôcť preťaženým zdravotníkom v nemocniciach, prosím každého, kto to doteraz odkladal, aby zvážil možnosť nechať sa zaočkovať. Každý z nás túži stráviť Vianoce so svojimi najbližšími, stretávať sa so známymi napr. aj na Vianočných trhoch alebo športovať, či navštevovať reštaurácie. V bordovej farbe je to možné s určitými obmedzeniami, no v čiernej farbe žiaľ nie. Nechýba nám už veľa, aby sme opäť vykročili za slobodou a ochránili si aj svoje zdravie. Do ulíc nášho mesta vyrážame s jasným cieľom a veríme, že čo najviac z vás sa k nám pripojí,“ vyzýva primátor.

Župan Trnka: Pribudne niekoľko očkovacích miest napr. aj na Hlavnej 

Predseda KSK Rastislav Trnka dopĺňa, že ich výjazdová očkovacia služba bude v permanencii celý týždeň a to aj na niekoľkých miestach súčasne. Zdravotníci môžu podať prvú, druhú aj tretiu dávku vakcíny aj obyvateľom metropoly východu. 

„Predovšetkým záujemcovia o prvú dávku vakcíny budú mať v Košiciach k dispozícii aj niekoľko očkovacích miest navyše. Ambulancia na kolesách bude pripravená zaočkovať východniarov napríklad na košickej Hlavnej ulici,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Aj staromestský starosta Petrovčik podporuje túto myšlienku

Myšlienku prísť s výjazdovou očkovacou službou na miesta, ktoré navštevuje mnoho Košičanov, podporuje aj starosta MČ Staré Mesto Igor Petrovčik (nezávislý). Aj on by bol rád, keby sa aj týmto spôsobom podarilo Košičanom vrátiť sa do svetlejšej farby Covid automatu, ktorá bude znamenať nielen menšie množstvo obmedzení pre občanov, ale aj väčší život a ruch v centre mesta.

„Verím, že na naše tri miesta v Starom meste zavíta počas celého týždňa čo najviac záujemcov. Budeme radi, ak využijú túto ponuku alebo sa môžu prísť aj porozprávať s imunológmi a ďalšími odborníkmi o všetkých aspektoch očkovania,“ skonštatoval. 

Kde a kedy nájdete výjazdovú očkovaciu službu?

  1. novembra – OC Galéria, MČ Západ (15.00 – 18.00 hod.)
  2. novembra – Dolná brána, MČ Staré mesto (15.00 – 18.00 hod.)
  3. novembra – bezrampové parkovisko na Braniskovej ulice pri OC Tip Top (15.00 – 18.00 hod.)
  4. novembra – Alžbetina ulica, MČ Staré mesto (15.00 – 18.00 hod.)
  5. novembra – pri OD Mier, MČ Sever (9.00 – 12.00 hod.)

Vladimír Fabián

Foto: pixabay.com

Grafika: https://korona.gov.sk/

Odporúčame

TOP články