Košičania si v roku 2025 budú môcť zaplávať v novom olympijskom centre

Košice dostanú na prestavbu plavárne 8,3 milióna eur

Súčasnú Mestskú krytú plaváreň obsadia namiesto športovcov od budúceho mesiaca robotníci a stavebné mechanizmy. Dosluhujúce športovisko ešte z čias socializmu sa zmení na Národné olympijské centrum plaveckých športov Košice (NOCKE), ktoré sa stane dejiskom domácich a medzinárodných súťaží vo vodnom póle, plávaní a synchronizovanom plávaní.

Prestavba potrvá 18 mesiacov a investičné náklady predstavujú 16,7 milióna eur bez DPH. Slovenská vláda v stredu (26. 7.) na tento účel schválila poskytnutie finančných prostriedkov vo výške 8,3 milióna eur zo zdrojov Fondu na podporu športu (FNPŠ). Vyše 8-miliónový príspevok pre NOCKE je vôbec najvyššou podporou jednému projektu v doterajšej histórii FNPŠ.

Zlý technický stav

Poslanci mestského zastupiteľstva schválili pre TEHO ešte v uplynulom roku úver v maximálnej výške 18 miliónov eur, z ktorého bude financovať nielen túto investíciu, ale aj nákup vybavenia pre NOCKE. Splatnosť úveru je naplánovaná na koniec roka 2045.

Ako uviedol námestník riaditeľa pre ekonomiku TEHO Štefan Ferencz, nedostatočné investície počas uplynulých 35 rokov činnosti plavárne sa prejavili na jej nevyhovujúcom technickom stave. Ak by ak by sa nezačalo s výstavbou NOCKE, v zmysle záverov stavebno-technického prieskumu by najneskôr do troch rokov musela nedobrovoľne ukončiť svoju činnosť.

Viac sa dozviete v tlačovej správe mesta Košice: https://www.kosice.sk/clanok/kosicania-si-v-roku-2025-budu-moct-zaplavat-v-novom-olympijskom-centre

Zdroj: mesto Košice

Foto: Miroslav Vacula

Odporúčame

TOP články