Knižnica pre mládež májovými aktivitami rozčíta mesto

Knižnica pre mládež májovými aktivitami rozčíta mesto

Knižnica pre mládež mesta Košice májovými aktivitami rozčíta mesto Košice a podporí oslavy, ktoré sa spájajú s udelením kráľovskej listiny. Nebude chýbať slávnostné vyhlásenie výsledkov tradičnej literárnej súťaže ani rozprávkové prebúdzanie kvetinkovej fontány.

Výstava deti a architektúra

Zaujímavou výstavou detských výtvarných prác knižnica spestrí priestory košického Kulturparku. Verejnosť sa prostredníctvom vystavovaných detských prác bude môcť dozvedieť čosi viac o tom ako v predstavách 10-12 ročných detí vyzerá prvý slovenský mrakodrap, či peší most cez rieku. Výstavu si môžete pozrieť od 3. mája 2022 o 17.00 hod. v pobočke knižnice LitPark na Kukučínovej 2, Košice. Návštevníkom bude k dispozícii až do konca júna 2022.

Prebúdzanie sídliskovej fontány

Spolupráca knižnice a miestneho úradu MČ Košice – Sídlisko Ťahanovce na spoločných aktivitách pre rodiny úspešne pokračuje. Ani tento rok nevynechajú krásnu akciu pre deti, ako je spoločné prebúdzanie sídliskovej fontány na Americkej triede. Nebude chýbať napríklad burza kníh či piknik v tráve so zábavou pre deti. Program odštartuje 4. mája o 10-tej dopoludnia na Americkej triede na Sídlisku Ťahanovce kultúrnymi vystúpeniami detí zo sídliskových škôl a škôlok. Potom prídu na rad čarovné slovíčka, ktoré by mali prebudiť kvetinkovú vílu z fontány.

Súťaž Literárne Košice pozná svojich víťazov

Témy literárnej súťaže pre starších žiakov boli vyhlásené v januári, teraz už knižnica pozná mená víťazov. Porotcovia museli prečítať a ohodnotiť až 458 súťažných prác a rozhodnúť komu zo súťažiacich udelia ceny. Tak, ako po minulé roky, aj teraz boli deti mimoriadne nápadité, preto porota nakoniec opäť udelila viac cien, konkrétne 20 hlavných a k tomu ďalších 37 čestných uznaní. Mená víťazov budú zverejnené na webovej stránke knižnice v deň slávnostného odovzdávania cien, ktoré sa uskutoční 5. mája 2022 o 12.30 hodine v pobočke LitPark.

Knihopark v parku opäť ponúkne voľné čítanie

Koncept voľného sedenia v areáli opäť knižnica doplní ponukou voľného čítania cez knihopark. Ak si teda niekto chce čítať, ale vlastné čítanie si so sebou nevzal, nájde ho v areáli. Knihopark sa nachádza pred bočným vchodom do pobočky LitPark. Ide o voľný čitateľský kútik, v ktorom návštevníci nájdu knihy a časopisy, ktoré môžu, no nemusia po prečítaní vrátiť. Keďže kútik obnovujú po zimnom období, ten prvý týždeň v ňom môžu čitatelia nájsť aj malé prekvapenia. Prístupný je od 2. mája 2022 v pobočke knižnice LitPark na Kukučínovej 2.

Výzva novým literárnym projektom

Dvojdňovými aktivitami nového projektu sa knižnica pokúsi rozčítať takmer každého. Štartuje 13. mája 2022 vo vybraných košických školách, kde knihovníčky s autormi detskej literatúry a, samozrejme, deťmi a učiteľmi, budú čítať na rôznych i netradičných miestach. Pôjde o kreatívne dramatizované čítania a zábavné literárne kvízy, ktorými deťom predstavia súčasnú domácu literatúru. Knižnica pozvala aj dvanásť literárnych hostí, napríklad Gabiku Futovú, Petru Nagyovú-Džerengovú, Petra Karpinského, Slavomíra Szabóa. A v piatkový podvečer sa potom všetci zídu v pobočke LitPark, aby sa tu na literárnom večere spolu s nimi venovali neformálnym rozhovorom o knihách a literatúre. Sobotu knižnica vyhradila pre rodinný program, ktorý nazvali Mini noc literatúry a návštevníkom ponúkne sedem tematických literárnych brlohov s naozaj pestrým programom. Budú aj detské divadielka, tvorivé dielne, maľovanie na tvár a výherná tombola. Pozvanie prijali napríklad psí terapeut a knižný doktor a možno budete mať šťastie a stretnete aj Harryho Pottera. Podujatie sa uskutoční 14. mája v čase od 15.00 do 18.00 hod. v Kasárňach/Kulturparku.

(LS)

Foto: KMMK

Odporúčame

TOP články