Jazierko pre žaby v Mestskom parku ohradia

Jazierko pre žaby v Mestskom parku  ohradia

Jazierko pre žaby, ktoré je v košickom Mestskom parku necelý mesiac, ohradia. Dôvodom je opakujúci sa vandalizmus.

Potvrdil to hovorca Správy mestksej zelen (SMsZ) Peter Sasák. „Po niekoľkých veľmi nemilých skúsenostiach sme po dohode s partnermi pristúpili k príprave ohradenia jazierka, keďže ho raz týždenne niekoľko hodín upravujeme. Napraviť väčšinu škôd nie je možné bez vstupu do vody, no vstupovanie a pohyb vo vode neprospieva žubrienkam ani ďalším druhom, ktoré sa vo vode začínajú udomácňovať,“ uvádza SMsZ na sociálnej sieti.

Ohradu plánujú osadiť v najbližších dňoch. Tvoriť bude bariéru oddeľujúcu jazierko od zvyšku parku. „Nepôjde o plot, bude to skôr vizuálna bariéra. Spolu s osadenými tabuľami bude mať úlohu upozorniť na to, že vstup do tohto priestoru nie je vhodný,“ dodáva.

Jazierko nemá slúžiť ľuďom ani psom

Pripomína, že jazierko nebolo stavané na pohyb ľudí a psov. Majiteľov psov žiada, aby ich mali pri prechádzaní parkom na vôdzke. Na voľný pohyb psov je určený oplotený výbeh v severovýchodnom rohu parku pri vstupe od pošty. O rešpektovanie prevádzkového poriadku žiada aj ďalších návštevníkov mestského parku.

Nové jazierko pri Plávajúcej fontáne oficiálne otvorili 15. júna s cieľom pomôcť biodiverzite, spestriť mestský biotop a skrášliť mestský park. Navrhnuté bolo tak, aby poskytlo vhodné podmienky na rozmnožovanie ropúch zelených ako chráneného druhu obojživelníka a slúžilo ako bezpečný úkryt pre žaby. Rastlinstvo v okolí jazierka má zas lákať hmyz, ktorý tvorí dôležitú súčasť ich potravy. „Množstvo žubrienok vo vode jazierka prekvapilo i odborných garantov projektu,“ doplnila SMsZ. Jazierko vzniklo v spolupráci so zástupcami Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Štátnej ochrany prírody.

Zdroj: TASR

Foto: SMsZ

Odporúčame

TOP články