Hygienici: Situácia sa bude zhoršovať!

Hygienici: Situácia sa bude zhoršovať!

Podľa košických hygienikov sa koronavírus aktuálne šíri najmä v rodinách, školách a pracovných kolektívoch. Zaznamenávajú ale i nedostatky v rôznych prevádzkach. Za október urobili viac ako 530 kontrol a udelili 6 pokút.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Košiciach vzhľadom na komunitné šírenie ochorenia COVID-19 v populácii aj naďalej predpokladá zhoršovanie epidemickej situácie. Pre TASR to povedala Anna Magdová s tým, že v Košiciach a okrese Košice-okolie evidujú roztrúsený výskyt tohto ochorenia. Zaznamenávajú pritom najmä rodinné prípady a šírenie nového koronavírusu v školských a pracovných kolektívoch.
      V rámci kontrol zameraných na dodržiavanie nariadených opatrení sa v rôznych prevádzkach opakovane stretávajú s tým, že personál nemá prekryté horné dýchacie cesty, či nie je vyznačený režim, aký si prevádzkovateľ zvolil. „Tunajší úrad za mesiac október vykonal 533 kontrol, uložených bolo šesť blokových pokút, zistený bol jeden správny delikt, v ktorom bude začaté správne konanie,“ spresnila Magdová.
      Doplnila, že kontrolu dodržiavania prekrytia horných dýchacích ciest u fyzických osôb mimo vybraných zariadení, ako aj kontrolu dodržiavania karantény po vstupe na územie Slovenska,  vykonáva polícia. Tá následne porušenia postupuje na RÚVZ na priestupkové konanie. „Za mesiac október bolo na tunajší úrad doručených šesť správ o porušení opatrení fyzickými osobami,“ dodala.

Čísla rastú na celom Slovensku

Už tretí deň po sebe PCR testy odhalili viac ako 4 tisíc nakazených, za včera to bolo 4587, z toho v Košickom kraji 823. Pribudlo aj 23 obetí. V nemocniciach je celkovo 1421 pacientov, pľúcnu ventiláciu potrebuje 136 osôb. Spomedzi hospitalizovaných pacientov nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne viac ako 79 percent ľudí.

Zdroj: TASR/Cecília Šimková

Foto: pixabay

Odporúčame

TOP články