Mesto hľadá pozemky na multifunkčnú halu

Mesto hľadá pozemky na multifunkčnú halu

Minimálna rozloha pozemku by mala byť 15 000 m2, určený má byť na občiansku vybavenosť. V budúcnosti by na ňom mala vyrásť moderná multifunkčná hala pre loptové hry. Primátor a poslanci sa chcú inšpirovať v maďarskom Miškolci.

Takáto hala v metropole východu, ale aj inde na Slovensku už dlhodobo absentuje. Vedenie mesta zverejnilo dnes výzvu majiteľom pozemkov, aby mu predložili nezáväzné ponuky na predaj svojich pozemkov vhodných na výstavbu takéhoto športového stánku. Podľa primátora Jaroslava Polačeka (nezávislý) tým dochádza k splneniu jedného zo záväzkov mesta voči športovým klubom a verejnosti, ktorí už dlhé roky upozorňujú na tento chýbajúci prvok športovej infraštruktúry v druhom najväčšom meste na Slovensku.

O tom ako by hala mohla vyzerať, sa chce vedenie mesta na čele s primátorom Jaroslavom Polačekom a spolu s 15 zatiaľ prihlásenými poslancami mestského zastupiteľstva inšpirovať už túto sobotu aj v partnerskom Miškolci. Tam uplynulý týždeň v susedstve miestneho futbalového štadióna slávnostne otvorili Multifunkčnú športovú halu DVTK Aréna. Jej prevádzkovateľom a vlastníkom je spoločnosť DVTK Kosárlabda Kft. a zmestí sa do nej 3500 divákov.

Výška haly má byť aspoň 20 metrov, výhodou je blízkosť električky

Medzi základné podmienky patrí, aby sa ponúknutý pozemok s minimálnou rozlohou 15 000 m2 nachádzal v katastrálnom území mesta a podľa územného plánu bol určený na občiansku vybavenosť, športovo-rekreačné využitie alebo spĺňal podmienky polyfunkcie na výstavbu multifunkčnej haly. Najvhodnejší by bol pozemok v tvare štvorca s minimálnou šírkou 100 metrov, pričom by na ňom malo byť možné podľa územného plánu stavať aspoň do výšky 20 metrov.

Pozemok musí mať možnosť napojenia na vodovod, kanalizáciu, elektrinu a internet. Dôležitý je k nemu aj čo najlepší prístup, kde mesto preferuje možnosť napojenia na štvorprúdovú cestu a blízkosť električkovej trate alebo niektorej autobusovej linky MHD. 

Ponuku je potrebné predložiť do 16. novembra

V prípade nejasností je možné dostať bližšie informácie na emailovej adrese: bibiana.sabolova@kosice.sk Magistrát určil lehotu na doručenie písomných ponúk najneskôr v stredu 16. novembra 2021 (vrátane). 

Ponuky vrátane ceny musia byť zaslané poštou alebo byť osobne doručené do podateľne magistrátu v zalepenej obálke na adresu: Mesto Košice, Trieda SNP 48/A, 040 11 Košice. Na obálku je potrebné vyznačiť: „Neotvárať – ponuka na predaj pozemku“. V prípade, že sa predložené ponuky nebudú zhodovať so zámerom výzvy, vyhradzuje si mesto právo neprijať ani jednu z nich. 

Riaditeľ magistrátu verí, že si budú mať z čoho vyberať

„Snažíme sa nájsť to najlepšie a najhospodárnejšie riešenie, aby sme mohli postaviť novú modernú športovú halu určenú pre loptové hry. Naši predchodcovia žiaľ rozpredali mnohé vhodné pozemky do rúk súkromným developerom a my teraz máme veľký problém nájsť vhodnú lokalitu. Už predtým sa nám ozvali dvaja súkromní majitelia a ponúkli nám svoje pozemky. Chceme však mať istotu, a preto skúšame všetky dostupné možnosti. Patrí k nim aj výzva majiteľom pozemkov. Verím, že sa ich prihlási čo najviac, aby sme spolu s poslancami mali veľkú možnosť výberu,“ skonštatoval riaditeľ magistrátu Marcel Čop. 

V Miškolci majú palubovku ako v NBA

Okrem zápasov a tréningov pre všetky vekové kategórie sa v novej hale v Miškolci môžu konať aj koncerty, kultúrne programy, výstavy, veľtrhy alebo konferencie. Halu je možné rozdeliť na päť plných a dva polovičné sektory, čo znamená, že ju naraz môže používať až 7 rôznych tréningových skupín. 

Maďari sa chvália aj parketami, ktoré sú rovnaké aké používajú tímy počas zápasov basketbalovej NBA. Celkovú náklady na výstavbu novej haly predstavovali sumu 16,4 milióna eur, pričom vyše 70 percent tejto sumy poskytla vo forme dotácie maďarská vláda.

Vlado Fabian

Foto: FB – Košice

Odporúčame

TOP články