Horúčavy sa budú stupňovať, vo štvrtok môže byť aj vyše 39 stupňov

Horúčavy sa budú stupňovať, vo štvrtok môže byť aj vyše 39 stupňov

 Horúčavy sa na Slovensku budú v najbližších dňoch stupňovať. Vyvrcholia vo štvrtok (21. 7.), keď môžu dosiahnuť až 39 stupňov Celzia. „Pričom nie je úplne vylúčené, že aj trochu viac,“ varuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).


      „Horúci vzduch sa v najbližších dňoch postupne dostane zo západnej do strednej a juhovýchodnej Európy. Teplota tak stúpne a aj u nás bude vlna horúčav vrcholiť na mimoriadne až extrémne vysokých hodnotách, približne na úrovni 39 stupňov Celzia,“ uviedli meteorológovia.
      Keďže bude vzduch suchý, podmienky môžu byť podľa nich o niečo znesiteľnejšie než počas horúčav na prelome júna a júla. „Vtedy bola vyššia vlhkosť vzduchu a lokálne bolo aj dusno. To teraz spočiatku nebude, až v závere týždňa, aj to len ojedinele,“ vysvetlil SHMÚ.
      Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pripomína, že počas horúčav by mali ľudia denne vypiť aspoň jeden a pol až tri litre tekutín, deťom je potrebné pitie ponúkať. Dôležitý je aj pitný režim u seniorov. Pobyt na slnku je lepšie obmedziť na skoré ranné a podvečerné hodiny, slnečnému žiareniu je najlepšie sa v čase medzi 10.00 až 16.00 h vyhnúť.
      Hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová v tejto súvislosti varuje, že horúčavy predstavujú záťaž pre každý organizmus, aj pre mladého zdravého človeka. Najohrozenejšie skupiny sú deti, seniori, tehotné ženy a chronickí pacienti, najmä kardiaci a diabetici.

Zdroj: TASR

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články