Generálny konzulát Maďarska v Košiciach slávnostne otvoril svoje nové priestory

Generálny konzulát Maďarska v Košiciach slávnostne otvoril svoje nové priestory

Generálny konzulát (GK) Maďarska v Košiciach v stredu slávnostne otvoril svoje nové sídlo v obnovenom Csákyho-Dessewffyho paláci na Hlavnej ulici. Budovu v centre mesta, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, vlastní Maďarsko od roku 2021. Podľa primátora Jaroslava Polačeka ide o jednu z najvýznamnejších historických budov v meste.
        V budove v minulosti sídlil aj Ústavný súd SR. Naposledy tam bola predajňa kníh. GK Maďarska pôsobil 23 rokov v prenajatých priestoroch v Rehoľnom dome premonštrátov na košickej Hlavnej ulici.
        Práce na nových priestoroch trvali približne rok a pol. Na potreby konzulátu slúžia od konca augusta. Rekonštrukciou prešlo asi 78 percent budovy. Zamerali sa na časti slúžiace konzulárnym účelom. Zmluvy ukončili len s tými nájomcami, ktorých priestory potrebovali. „Všade, kde to bolo možné, sme ponechali historické časti. Museli sme však vyhovieť požiadavkám dnešnej doby a zabezpečiť poskytovanie služieb pre klientov na patričnej úrovni, čo sa nám aj podarilo,“ povedala pre TASR generálna konzulka Maďarska v Košiciach Ágota Hetey.
        Počet pracovníkov GK sa nezmenil, v budúcnosti by však chcel rozšíriť svoje služby. Zároveň chce prispieť k budovaniu lepšieho obrazu o Maďarsku. „Sme GK, to znamená, že sa snažíme o bližšie bilaterálne vzťahy na všetkých úrovniach,“ dodala Hetey.
        GK vlani poskytol pomoc štátnym občanom Maďarska v 1200 prípadoch.
        Na slávnostnom podujatí sa zúčastnil aj maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó, ktorý pripomenul prepojenie Slovenska a Maďarska v mnohých oblastiach. „Dnes už môžeme hovoriť o tom, čo nás spája, a nie o tom, čo nás rozdeľuje,“ povedal.

Zdroj:TASR

Odporúčame

TOP články