Františka Matíka z kauzy Horizont podmienečne prepustili na slobodu

Františka Matíka z kauzy Horizont podmienečne prepustili na slobodu

Františka Matíka, odsúdeného v kauze týkajúcej sa tunelovania nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest, v závere uplynulého roka podmienečne prepustili na slobodu. Upozornil na to portál denníka Korzár. Ako potvrdila hovorkyňa súdu Anna Pančurová, rozhodnutie Krajského súdu Košice je právoplatné.
        

Okresný súd Košice II vlani v novembri zamietol Matíkovu žiadosť o podmienečné prepustenie na slobodu, proti rozhodnutiu podal sťažnosť. Krajský súd následne 30. decembra zrušil uznesenie toho okresného a podmienečne ho prepustil z výkonu trestu odňatia slobody. „Určil mu skúšobnú dobu v trvaní päť rokov a nariadil mu probačný dohľad v trvaní troch rokov. Zároveň mu uložil povinnosť spočívajúcu v príkaze podrobiť sa v súčinnosti s probačným a mediačným úradníkom alebo iným odborníkom programu sociálneho výcviku alebo inému výchovnému programu,“ spresnila.
        Krajský súd odôvodil svoje rozhodnutie tým, že odsúdený splnil všetky zákonné podmienky. V jeho prospech svedčili pozitívne hodnotenia z Ústavu na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS) Šaca. „Podľa nich tento odsúdený počas celej doby výkonu trestu vykazoval dobré správanie, plnenie povinností, aktívne zapájanie sa do aktivít ÚVTOS nad rámec štandardných povinností, ako aj sedem disciplinárnych odmien,“ dodala Pančurová.
        Matík je jedným z troch odsúdených konateľov skrachovaných nebankových spoločností. Vladimír Fruni a Marián Šebeščák už zomreli. Matíka v roku 2007 odsúdili na 11,5 roka odňatia slobody. Niekoľko rokov bol na úteku. Predpokladaný koniec jeho trestu bol určený na 28. júla 2026.
        Nebankové subjekty BMG Invest a Horizont Slovakia uzavreli svoje pobočky v roku 2002 pod zámienkou auditu. Od vkladateľov dovtedy stihli vyzbierať 62,78 miliardy slovenských korún (vyše dve miliardy eur), pričom poškodených ostalo asi 170.000 ľudí. Väčšina z nich o svoje peniaze nenávratne prišla.

Zdroj: TASR

Foto (ilustr.)

Odporúčame

TOP články