Detskej železnici pribudol nový vagón, pripravený je aj drezinový ovál

Detskej železnici pribudol nový vagón, pripravený je aj drezinový ovál

Dobrovoľníci z detskej železnice za výdatnej pomoci žeriavov skladali na koľajnice úplne novučičký vagón. Na historickom talianskom nákladnom vagóne ho postavili rumunskí majstri zo známej dielne v Crisciore a v košickom Čermeli by mal začať slúžiť ešte toto leto. Začiatkom júna sprístupnia aj drezinový ovál.

Na zámere posilniť dopravu na detskej historickej železničke najmä letnú flotilu vagónov pracujú dobrovoľníci už niekoľko rokov a tento prvý sa zrodil aj vďaka podpore z eurofondov. V rámci spoločného projektu Košickej detskej historickej železnice a lesnej železničky v Nagybörzsöny, kde rovnako pribudol jeden vagón, získali nadšenci finančnú injekciu z programu Interreg. Ten je spolufinancovaný z prostriedkov Európskej únie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika-Maďarsko vo výške 348 151,50.- eur.

Chystajú aj drezinový deň

Už v sobotu 4. júna plánuje železnica sprístupniť aj nový drezinový ovál. Atraktívne a bezpečné dreziny budú na východe Slovenska úplne novou atrakciou a vhodne doplnia infraštruktúru ekoturizmu. Uzavretý koľajový okruh má rozlohu takmer 300 m a rozchod 600 mm.

„Vybudovanie drezinoveho oválu vhodne zapadne do existujúcej turistickej infraštruktúry Čermeľského údolia, kde už 65 rokov premáva unikátna historická úzkorozchodná železnica s najstarším funkčným parným rušňom v EU! Ovál bude maximálne ekologický, energeticky nezávislý, podporujúci ekoturizmus s vysokou pridanou hodnotou rekreácie a pohybu ľudí na zdravom vzduchu.,“ opísal prínosy projektu riaditeľ detskej železnice Ľubomír Lehotský.


(CŠ)

Foto: Košická detská historická železnica

Odporúčame

TOP články