Deň architektúry ukázal zákutia „bieleho domu“

Deň architektúry ukázal zákutia „bieleho domu“

Od 29. septembra do 5. októbra, sa na Slovensku a v Česku konajú stovky podujatí na popularizáciu architektúry, v rámci festivalu Deň architektúry. Na Slovensku prebieha 12. ročník, Košice sa do neho zapojili po druhýkrát.

V sobotu 30. septembra sa v rámci košického Dňa architektúry otvorila pre verejnosť budova Magistrátu mesta Košice. Program podujatia bol rozdelený do dvoch častí. Začal sa komentovanou prehliadkou v „Bielom dome“ s hlavným architektom Petrom Kroppom a pokračoval panelovou diskusiou o budúcnosti budovy magistrátu.

Košičania videli priestory, ktoré nie sú bežne prístupné

V rámci komentovanej prehliadky sa mohli návštevníci dozvedieť zaujímavosti a vidieť zákutia, ktoré nie sú bežne po zvyšok roka verejnosti prístupné. Prehliadku komentoval aj samotný autor budovy magistrátu, architekt Milan Motýľ. K téme sa vyjadrovala aj historička architektúry Monika Kicová. V priestoroch kancelárie primátora mesta Košice privítal účastníkov primátor Jaroslav Polaček.

Druhú časť programu tvorila panelová diskusia s odborníkmi a uznávanými architektmi o minulosti objektu z hľadiska jeho pôvodnej funkcie a autorského architektonického návrhu, o zachovaní hodnôt architektúry druhej polovice 20. storočia pre ďalšie generácie a o možnostiach transformácie objektu na dôstojnú administratívnu inštitúciu 21. storočia.

Zdroj: mesto Košice

Foto: Miroslav Vacula

Odporúčame

TOP články