Art Film Fest si uctí Milana Lasicu

Art Film Fest si uctí Milana Lasicu

Pravidelnou súčasťou programu najväčšieho filmového festivalu na Slovensku sú programové sekcie, ktorých zostavovatelia sa snažia priniesť fanúšikom strieborného plátna to najlepšie v tej ktorej oblasti filmového umenia.

Na 29. ročníku Art Film Festu, ktorý sa po ročnej pauze uskutoční od 16. do 23 júna, bude jedna z nich patriť dlhoročnému prezidentovi Art Film Festu, Milanovi Lasicovi.

Súčasťou festivalového programu bude premietanie Oscarom oceneného filmu Annie Hallová jeho najobľúbenejšieho režiséra Woody Allena. Pamiatku Milana Lasicu bude pripomínať aj špeciálna výstava fotografií, ako aj hudobný program, ktorý bude mať „pod palcom“ jazzový bubeník a organizátor špičkových podujatí jazzovej hudby Martin Valihora. Radi by sme uviedli aj najobľúbenejší film Milana Lasicu, v ktorom on sám účinkoval. Tešíme sa na osobnú účasť jeho najbližších, ktorým chcú organizátori v rámci otváracieho ceremoniálu odovzdať špeciálne ocenenie za všetko čo Milan Lasica pre filmový festival a pre slovenskú kultúru urobil.

Prezidentom Art Film Festu sa Milan Lasica stal v roku 2005 a s eleganciou, nonšalanciou a aj svojím povestným nadhľadom sa nenapodobiteľným spôsobom zhostil tejto funkcie. Z času načas sa pohrával s myšlienkou, že by sa svojej prezidentúry aj vzdal. Nakoniec sa však rozhodol inak, pretože, ako povedal s humorom jemu vlastným, nikto iný by ho v tejto pozícii nahradiť nemohol a nikto iný o niečom takom ani neuvažoval…

Aj keď nás Milan Lasica pred dvomi rokmi nečakane opustil, odkaz výnimočnej osobnosti ostáva navždy s nami. Pretože, ako napísal v závere svojho posledného Art Film Festu v roku 2021, ktorý poznačilo ochorenie COVID-19, „pandémia odvanie, ale film ostáva…“

Aj preto ostane Milan Lasica jediným prezidentom Art Film Festu v jeho histórii.

(JČ)

Foto: Miroslav Vacula

Odporúčame

TOP články