Zlatú kameru si na MFF Art Film prevezme Cristi Puiu

Zlatú kameru si na MFF Art Film prevezme Cristi Puiu

Rumunský režisér a scenárista Cristi Puiu je prvým známym laureátom jedného z honorárnych ocenení, ktoré budú udelené na jubilejnom 30. ročníku najstaršieho a najväčšieho slovenského filmového festivalu.

Cristi Puiu (3. 4. 1967) je považovaný za otca rumunskej filmovej novej vlny charakterizovanej svojim formálne strohým spoločensko-kritickým štýlom. Už počas štúdií v Ženeve nakrúcal krátke filmy. Debutoval v roku 2001 filmom Marfa si Banii (Tovar alebo peniaze), ktorý mal svoju premiéru v Cannes. Jeho druhý a medzinárodne najznámejší film Moartea domnului Lăzărescu (Smrť pána Lazaresca – 2005) z autentického prostredia nemocnice v Bukurešti získal ocenenia nielen v Cannes, ale aj na festivaloch v Chicagu, Kodani, Reykjavíku, Tallinne, nórskom Haugesande, ale aj na MFF Bratislava.

Jeho ďalšie štyri celovečerné filmy boli uvedené v súťažných sekciách najprestížnejších festivalov vrátane Cannes či Berlína. Pre film Aurora (2010) napísal nielen scenár, ale si v ňom zahral aj hlavnú rolu. Filmy Sieranevada (2016) a Malmkrog (2020) boli uvedené v nesúťažných sekciách Art Filmu v Košiciach. Sieranevada získala hlavnú cenu Zlatého Huga na festivale v Chicagu. Malmkrog bol aj otváracím filmom festivalu v Berlíne. Zatiaľ ostatným prírastkom do jeho filmografie je komediálna dráma MMXX (2023), uvedená na festivaloch v San Sebastiane, Solúne, Varšave či Terste.

Odporúčame

TOP články