Za Košičanov dýcha 468 nových stromov

Za Košičanov dýcha 468 nových stromov

Stromy pre nás Košičanov takpovediac pracujú každý deň v roku. Vďaka nim sa môžeme nadýchnuť, dokážu nás ukľudniť, poskytnúť tieň v horúčavách a celkovo robia naše mesto krajším.

Začiatkom roka muselo ustúpiť rozširovaniu Slaneckej cesty 381 topoľov, ktoré rástli popri tejto dopravnej tepne. Z niektorých vyrezal šikovný košický rezbár Dávid Máriássy lavičky alebo ďalšie umelecká diela, ktoré tešia napríklad návštevníkov Mestských lesov.

Náhradná výsadba prinesie 774 nových stromov

Za vyrúbané stromy na Slaneckej ceste sa na území mesta vysadí 774 kusov rôznych druhov drevín v ôsmich lokalitách na pozemkoch mesta.

Tento rok sa podarilo vysadiť 468 stromov v troch lokalitách na Sídlisku KVP. Najviac, a to až 360 stromov pribudlo na Povrazovej ulici. Ďalších 85 stromov sa vysadilo v lokalite Moskovská trieda – Jasuschovej a 23 drevín na ulici Jána Pavla II. Všetky z nich ešte na jar čaká zálievka a záverečné ošetrenie.

Na budúci rok bude pokračovať náhradná výsadba zvyšných 306 stromov v ďalších piatich lokalitách vo viacerých mestských častiach. Výsadbu zabezpečuje spoločnosť Záhradníctvo Hedera, ktoré uspelo vo verejnom obstarávaní. Celková cena za vysadenie všetkých stromov predstavuje 460 757 eur.

Zdroj: Mesto Košice

Foto: Mesto Košice

Odporúčame

TOP články