Z Košíc po prvýkrát transportovali bijúce srdce, pomôže pacientovi v Prahe

Z Košíc po prvýkrát transportovali bijúce srdce, pomôže pacientovi v Prahe

V Transplantačnom centre Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) Košice odobrali a po prvýkrát s využitím špeciálneho zariadenia transportovali stále bijúce srdce. TASR o tom informovala vedúca komunikačného odboru Ladislava Šustová s tým, že sa tak podarilo v spolupráci s kardiochirurgickým tímom štátneho Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny v Prahe.

Srdce transportovali k príjemcovi do Prahy. Išlo o dvoch mužov. Darca po stanovení smrti mozgu, ako aj príjemca orgánu boli približne v rovnakom veku. Od odberu prešlo niekoľko hodín, pričom srdce po celý čas bilo. „Pražskí odborníci k nám prvýkrát prišli po srdce so špeciálnym prístrojovým vybavením, ktoré napodobňuje fyziologický stav, a zároveň udržiava srdce v teplom a bijúcom stave. Na to, aby sa v prístroji vytvoril simulovaný krvný obeh, je potrebné odobrať darcovi približne 1,5 až dva litre krvi,“ vysvetlil primár transplantačného oddelenia košickej nemocnice Igor Gaľa.

Pri bežnom transporte využívajú ľad

Bežne sa srdce transportuje v ľade a po transplantácii príjemcovi sa defibriluje, teda opäť oživuje a uvádza do činnosti. „Pri bežnom transporte sa srdce musí dostať k príjemcovi do štyroch hodín. S využitím modernej technológie je však možné tento čas predĺžiť až na dvojnásobok,“ doplnila Šustová s tým, že vďaka novému systému v klinickej praxi sa zvyšujú možnosti použitia orgánov aj pre príjemcov s vážnejšími diagnózami, do vzdialených odberných miest, tiež od darcu po zastavení srdca, ako aj v prípadoch komplikovanej anatómie príjemcu.

Za uplynulých päť rokov odobrali v Transplantačnom centre UNLP Košice na transplantáciu spolu 23 sŕdc, z toho len v prvom polroku tohto roka išlo o šesť sŕdc, čo je najviac na Slovensku.

Zdroj: TASR

Foto: UNLP Košice

Odporúčame

TOP články