Výstavný debut Josepha Marčinského VENA VIVENDI v Tokiu

Výstavný debut Josepha Marčinského VENA VIVENDI v Tokiu

13. augusta 2023

Pod záštitou veľvyslanca Slovenskej republiky v Japonsku, pána Mariána Tomášika, sa začiatkom augusta uskutočnila na pôde veľvyslanectva vernisáž fotografickej výstavy VENA VIVENDI, ktorej autorom je bývalý sólista Baletu Národného divadla Košice – Joseph Marčinský.

Kurátor výstavy, Lukáš Kopas, otvoril vernisáž slovami: „Marčinského monografický výstavný debut približuje fenomén klasického i súčasného slovenského tanca cez prizmu bezprostrednej profesijnej skúsenosti interpreta, pre ktorého je umenie imanentnou súčasťou – pulzom – bytia, ergo vena vivendi.“

Výstava zachytáva okrem klasických baletných titulov aj pôvodné tanečné inscenácie, ktorých autorom je zväčša choreograf a režisér Ondrej Šoth.

Na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Tokiu sa stretli viaceré osobnosti japonského kultúrneho a spoločenského života – napr. emeritný profesor Susumu Nagayo z Waseda University či profesor Akihiro Ishikawa, prezident Japonsko-českej spoločnosti a i. Okrem nich výstavu navštívili aj sólistky Baletu Národného divadla Košice, Kei Hirozane a Miyu Kitabatake.

Atmosféru vernisáže si pozrite v krátkom videu TU

Odporúčame

TOP články