„Vstávaj, ideme spať“, ale vy isto nezaspíte

„Vstávaj, ideme spať“, ale vy isto nezaspíte

Novela Boženy Slančíkovej Timravy Ťapákovci patrí k vrcholným dielam slovenskej dramatickej tvorby, v ktorom nám štipľavým a zatuchnutým humorom rozpráva o živote v jednej dedinskej izbe. Tragikomédiu zo začiatku 20. storočia uvedie Divadlo 13. opona v Historickej radnici 22. februára 2024 o 18:00 hod.

Ťapákovci svojim lenivým, ľahostajným a nezmyselným spôsobom myslenia a konania ukazujú, že za vyše sto rokov sa toho vlastne až tak veľa nezmenilo. Naša spoločnosť síce technologicky postupuje míľovými krokmi vpred, ale pohľad na svet, prístup k riešeniu životne dôležitých problémov a vzorce ľudského správania zostávajú v mnohom stále rovnaké.

Predstavte si šestnásť ľudí, ktorí celé dni trávia zatvorení v jednej izbe. Dusný vzduch, vlhké steny, bledé ospalé tváre a všadeprítomná nedvižnosť. Ničnerobenie však narúša žena najstaršieho brata – Iľa, ktorá sa do rodiny snaží vniesť život, činorodosť a „zdravé ovzdušie“. Lenže práve zmena je to, čomu sa Ťapákovci najviac bránia.

Život rodiny Ťapákovcov je neradostný. Nikto neuvažuje nad tým, že by svoj život mohli zmeniť. Zvykli si, nemajú chuť nič meniť a takto plynie deň za dňom. Dokonca i konfliktné situácie sú pre nich iba zaujímavým rozptýlením v nudnej každodennosti, ale nie podnetom k životnej zmene.

Za všetko hovorí nezabudnuteľná a charakteristická veta tohto tragikomického príbehu „Vstávaj, ideme spať!“. A my vám garantujeme, že vy v divadle zaručene nezaspíte.

Vstupenky: https://www.ticketportal.sk/event/Tapakovci-140023?idp=196331

Odporúčame

TOP články