Všetky zastávky MHD budú na znamenie

Všetky zastávky MHD budú na znamenie

Od 1. júla 2023 budú všetky autobusové a električkové zastávky v Košiciach na znamenie. Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) k tomuto kroku pristúpil s cieľom optimalizovať výdavky, zrýchliť a zefektívniť MHD a znížiť množstvo emisií.

Približne stovka zastávok je v Košiciach na znamenie už zhruba 15 rokov. Tento systém bude od 1. júla 2023 rozšírený na všetky autobusové a električkové zastávky v sieti košickej MHD.

„Odhadovanú finančnú úsporu pri súčasnom objeme MHD v meste predpokladá dopravca vo výške 200 000 eur ročne. Tá vznikne úsporou pohonných médií, keďže vozidlá MHD nebudú musieť, hlavne v nešpičkovom čase, kedy sa prepravuje menej cestujúcich, zastavovať na všetkých zastávkach a znova sa rozbiehať,“ uviedol DPMK s tým, že zmenu konzultoval s mestami Nitra a Bratislava, kde bol tento systém zavedený.

Čo sa zmení?

V prípade, ak chce cestujúci na zastávke nastúpiť, je jeho znamením to, že stojí viditeľne v priestore zastávky z pohľadu vodiča. Vozidlo MHD vtedy zastaví automaticky, rovnako aj v prípade, ak sa v priestore zastávky už nachádza spoj inej linky.

Pred vystupovaním je zase potrebné vždy včas, čiže v dostatočnom predstihu pred zastávkou, stlačiť ľubovoľné tlačidlo v priestore pre cestujúcich, ktorým cestujúci oznámi zámer vystúpiť, teda tlačidlo na dopytové otvorenie dverí alebo tlačidlo „STOP“.

Cestujúcich budú na zmenu upozorňovať aj audiohlásenia vo vozidlách. Do konca roka 2023 vyhodnotí dopravca získané prevádzkové údaje a zapracuje ich do cestovných poriadkov jednotlivých liniek.

Ďalšie zmeny v doprave

Dopravný podnik pripomína, že od soboty 1. júla zároveň dôjde aj v košickej MHD k niekoľkým zmenám. Počas pracovných dní dôjde k úpravám cestovných poriadkov na viacerých autobusových linkách.

V súvislosti so začiatkom školských prázdnin dôjde počas pracovných dní k úpravám cestovných poriadkov (platné pre režim ,,školské prázdniny“) liniek 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 19, 20, 21, 24, 27, 29, 32, 36, 51, 52, 56, 71, 72, RA5 – RA8.

Počas voľných dní zároveň dôjde k úprave kapacity na autobusových linkách č. 12 a 52. Na linke 12 budú premávať malé autobusy, na linke 52 budú nasadené kĺbové autobusy.

Od 1. júla bude zároveň, na základe novoprijatej Tarify, možné zakúpiť si ročný zľavnený predplatený časový lístok, ktoré doposiaľ v ponuke chýbal. Tento druh cestovného lístka je možné nabiť na bezkontaktnú čipovú kartu a je možné ho zakúpiť aj v mobilných aplikáciách. Cena zľavneného ročného lístka je 99,50 eur.

Zdroj: DPMK

Foto (ilustr.): Miroslav Vacula

Odporúčame

TOP články