Volvu sa uľahčila cesta do Košíc, umožní to zmena územného plánu

Poplatky za odpad sa v Košiciach nezvýšia

Mestské zastupiteľstvo vo štvrtok (22. 12.) po minulotýždňovom prerušení rokovania o tomto bode, kde sa čakalo na odobrenie Okresného úradu, schválilo aj za prítomnosti ministra hospodárstva Karela Hirmana (nezávislý) aj zmeny a doplnky Územného plánu hospodársko-sídelnej aglomerácie Košice.

Minister ako človek, ktorý sa narodil a vyše 50 rokov žije v Košiciach, vo svojom príhovore poslancom zdôraznil, že ide o dôležitý projekt pre mesto a región. Ten sa netýka len budúceho roka, ale ďalších desaťročí a výrazne ovplyvní podobu mesta.

Minister Hirman: Vďaka schváleným zmenám územného plánu tu vznikne automobilka 21. storočia

„Zmena územného plánu je základnou a nevyhnutnou podmienkou na to, aby sa v regióne vybudovala jedna z kľúčových investícií pre nás všetkých, ktorá bude ovplyvňovať život nasledujúcich generácií. Spoločnosť, ktorá tu ide realizovať veľký projekt automobilky 21. storočia, dá nášmu regiónu impulz do ďalšieho rozvoja. Aby Volvo do Valalík skutočne prišlo, musíme najneskôr začiatkom budúceho roka splniť niekoľko bodov a míľnikov. Schválenie zmien územného plánu je jednou z nich,“ skonštatoval Hirman s tým, že sa rozhoduje aj o tom, aby košický U. S. Steel sa vďaka ekologickým investíciám a do transformácie mohol premeniť na modernú fabriku 21. storočia založenú na nových technológiách.

Zmena územného plánu je jednou z vecí, ktorú bolo mesto povinné v rámci podpísanej investičnej zmluvy splniť pred príchodom automobilky Volvo do priemyselného parku vo Valalikoch. Takisto bude mať veľký vplyv na investície v U. S. Steele a nepriamo aj pri uvažovanej výstavbe horúcovodu z Ďurkova a okolitých obcí do metropoly východu. Zmeny sa uskutočnia v celkovo deviatich košických mestských častiach.

FC Košice bude môcť postaviť novú mládežnícku akadémiu

V Šaci, Pereši a Lorinčíku pribudnú nové lokality, kam sa bude môcť dostať MHD a pribudnú tam aj viaceré autobusové zastávky. V Šebastovciach sa upraví trasa plánovaného obchvatu, medzi sídliskom Nad jazerom a Krásnou bude možné začať s výstavbou mládežníckej futbalovej akadémie FC Košice  Za novú podobu územného plánu napokon hlasovalo všetkých 38 prítomných poslancov. Podľa primátora je to veľká vec pre mesto a všetkých Košičanov

„Volvu v rámci ich investícii a stavieb už nebude stáť v ceste územný plán mesta. Otvorili sme im cestu, aby mohli do Košíc prísť. Takisto má toto schválenie veľký význam pre U.S. Steel a k tomu, aby sme dostali geotermálne teplo do Košíc,“ dodal košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý).

Zdroj: DT

Foto (ilustr.): Miro Vacula

Odporúčame

TOP články