Vodohospodári evidujú pre zrážky na východe výrazný vzostup hladín

Košice vyhlásili súťaž na Nové mestské centrum

Slovenský vodohospodársky podnik podáva návrh na Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR na vyhlásenie III. stupňa povodňovej aktivity na hraničnom vodnom toku Roňava a prítokoch v pôsobnosti Okresného úradu Košice. V prípade Hornádu v Košiciach a okolí taktiež monitorujú vzostup hladiny.


        Na vodných tokoch v povodí Bodrogu vplyvom zrážkovej činnosti zaznamenali výrazný vzostup hladín dosahujúcich úrovne povodňovej aktivity. „Hladina na vodnom toku Roňava v profile Michaľany prekročila úroveň III. stupňa povodňovej aktivity, vzhľadom na vývoj hydrometeorologickej situácie sa očakáva jej ďalší vzostup,“ uviedol hovorca vodohospodárov Marián Bocák.
        V prípade Hornádu v Košiciach a okolí monitorujú vzostup hladín. „Vodohospodári sú v prípade potreby pripravení zasiahnuť,“ dodal Bocák.
        Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach Jana Matis Libová potvrdila, že hasiči zatiaľ nemali výjazdy spojené so zrážkami. Intenzívny dážď však napríklad spôsobil výpadok elektriny v Bytovom podniku mesta Košice (BPMK) na košickej Južnej triede, kde zatiekla a zoskratovala trafostanica. Celý areál tak ostal bez elektrickej energie. Na mieste sú pracovníci Východoslovenskej distribučnej, ktorí sa poruchu snažia odstrániť.
        Pre časť východného a južného Slovenska aktuálne platia výstrahy pred povodňami z trvalého dažďa. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu tretieho, najvyššieho stupňa pre oblasti Trebišov – Roňava a Košice-okolie – Hornád. Druhý stupeň výstrahy platí pre okres Košice-okolie – Bodva.

Zdroj: TASR

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články