Vnútrobloky na štyroch košických sídliskách získajú atraktívny vzhľad

Vnútrobloky na štyroch košických sídliskách získajú atraktívny vzhľad

Nevyužívané, či zanedbané verejné priestranstvá a vnútrobloky na košických sídliskách sa dočkajú obnovy. V priebehu nasledujúceho roka potešia vynovené lokality obyvateľov sídlisk Dargovských hrdinov, KVP, Ťahanovce a na Juhu. Revitalizácia im prinesie novú podobu. Patrí to k projektom týkajúcich sa prispôsobovania mestského prostredie na zmeny klímy. Obyvatelia podľa primátora mesta Jaroslava Polačeka (nezávislý) v nich ocenia viac zelene ako aj pestrejšie možnosti na trávenie voľného času. 

Na Čínskej ulici pribudne na jar nová oddychová zóna

Ako prvý začne meniť na novú oddychovú zónu vnútroblok na Čínskej ulici na Sídlisku Ťahanovce. Košický primátor podpísal zmluvu so spoločnosťou ProGarden z Kostolian nad Hornádom. Tá uspela vo verejnom obstarávaní s ponukou vo výške 108 890 eur, čo je o takmer 29 percent menej ako predpokladaná hodnota zákazky.

Obnova vnútrobloku by podľa zmluvy mala potrvať šesť mesiacov, so stavebnými prácami sa má začať koncom septembra. Namiesto zanedbaného priestoru s detským ihriskom tam obyvatelia už na jar 2023 budú môcť využiť oddychovú zónu s parkovými úpravami, záhonmi, lavičkami, kde nebudú chýbať ani herné prvky pre najmenších Ťahanovčanov. Vynovia sa aj schodiská, pribudne rampa pre bezbariérový prístup a vybudujú sa gabiónové múriky, ktoré ponúknu ďalší priestor na sedenie. Projekt počíta aj s obnovou a doplnením verejného osvetlenia.

„Považujem za úspech mesta Košice, že sa podarilo hneď v niekoľkých mestských častiach získať mimorozpočtové zdroje na revitalizácia a modernizáciu vnútroblokových priestorov. Keďže našu MČ trápia nevysporiadané pozemky, bolo náročné nájsť vnútroblok, kde by to šlo bez problémov. Som rád, že nám to podarilo a Čínska ulica získa moderný priestor s dôrazom na zeleň a možnosť oddychu. Do budúcnosti plánujeme postupne revitalizovať všetky vnútroblokové priestory. Momentálne sa najviac sústreďujeme na vybudovanie tzv. Europarku medzi Helsinskou, Aténskou a Európskou triedou a trávnaté plochy vnútroblokov nad Budapeštianskou,“ skonštatoval starosta MČ Sídlisko Ťahanovce Miloš Ihnát. 

Vizualizácia: GART ART – Štúdio záhradnej architektúry

Na Lidickom námestí vznikne priestor na relax, šport aj tréning psov

Revitalizácia čaká začiatkom jesene aj verejný priestor a park pri Lidickom námestí v mestskej časti (MČ) Dargovských hrdinov. Po odstránení pôvodných pieskovísk a betónových plôch sa v parku osadia nové prvky na detských ihriskách aj fitness ihrisku. Upraví sa aj terén, vyšliapané chodníky, vysadia sa stromy, kríky a osadia nové lavičky.

Majitelia štvornohých miláčikov ocenia, že v rámci stavebných práce vznikne aj kynologické ihrisko pre psov s agility prvkami na tréning. Projekt bude mať na starosti spoločnosť Eurobau, ktorá uspela vo verejnom obstarávaní s ponukou v hodnote 168 666 eur, čo je oproti odhadovanej výške nákladov úspora 12 percent. V zmysle podpísanej zmluvy by práce mali byť hotové do ôsmich mesiacov, predpokladané otvorenie by tak mohlo byť koncom jari budúceho roka. 

Ozelenie aj budova magistrátu

Zmeny sa dočká aj budova Magistrátu mesta Košice v MČ Západ, kde priamo na nej alebo na okolitých schodoch pribudne viac zelene, dažďová záhrada aj zelená stena z popínavých rastlín, čo bude mať pozitívny vplyv na životné prostredie a zmiernenie nepriaznivých dôsledkov zmeny klímy. Regenerácia vnútroblokov a ich premena na zelené oddychové zóny je naplánovaná aj na Sídlisku KVP v lokalite Jasuschova – Bauerova a na Juhu v priestore ulíc Turgenevova – Lomonosovova. Aj tam pribudnú stromy, záhony, lavičky a detské a športové ihriská. Aktuálne sa pri všetkých týchto troch europrojektoch finalizujú verejné obstarávania.

Vizualizácia: GART ART – Štúdio záhradnej architektúry

Všetky projekty zelenej infraštruktúry sú financované z eurofondov a spolufinancovanie zo zdrojov mesta predstavuje päť percent. Mesto vo februári tohto roka uspelo vo výzve Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) so žiadosťami o nenávratný finančný príspevok na projekty týkajúce sa zlepšenia kvality životného prostredia. 

(DT)

Odporúčame

TOP články