Vlaňajšiu návštevu pápeža Františka v Košiciach pripomína kríž i pamätná tabuľa

Vlaňajšiu návštevu pápeža Františka v Košiciach pripomína kríž i pamätná tabuľa

Vlaňajšiu návštevu pápeža Františka pripomína v Košiciach viacero predmetov. V parku na Luníku IX je to kríž s pamätnou tabuľou, v miestnom kostole pribudla vitrína s rôznymi vecami. Pri Dóme sv. Alžbety pribudne presne po roku od jeho návštevy v Košiciach i pamätná dlaždica.


        Tmavý žulový kríž meria 3,6 metra, pribudol v novej oddychovej zóne oproti autobusovej zastávke pri vstupe na sídlisko Luník IX. Stojí na ihlanovom podstavci, na ktorom je umiestnená pamätná tabuľa, ktorú Svätý Otec požehnal počas stretnutia s rómskou komunitou v Košiciach. Ako za Saleziánov don Bosca, ktorí pôsobia na Luníku IX, povedal Marián Maťaťa, myšlienka umiestnenia takéhoto kríža ako symbolu obetavej lásky vznikla ešte pred samotnou návštevou hlavy cirkvi. Pripomínať má aj to, že kríž je súčasťou života ľudí.
        V kostole zas odhalili vitrínu, v ktorej je umiestnená štóla, ktorú mal pápež na sebe, tanier fangotto, ktorý pri návšteve venoval saleziánskej komunite, i jeho fotografia ako spomienka na zastavenie sa v kostole.


        Zvýraznili tiež miesto, kde sa modlil. „Na podlahe pribudla medená doska s jednoduchým nápisom Francesco a na lavici, ktorej sa držal, pribudol prvok s dátumom,“ povedal Maťaťa.
        Košický arcibiskup metropolita Bernard Bober má v stredu posvätiť aj pamätnú tabuľu pri Južnej, takzvanej Matejovej veži Dómu sv. Alžbety. Pri dóme sú umiestnené aj dlaždice s menami osobností, ktoré navštívili Košice. „Dlaždica s menom pápeža Františka, sa nachádza vedľa tej s menom Jána Pavla II.,“ uviedla viceprimátorka Lucia Gurbáľová.
        Pápež František v roku 2021 absolvoval na Slovensku štvordňovú apoštolskú cestu, trvala od 12. do 15. septembra. Počas svojho pobytu navštívil Bratislavu, Prešov, Košice a Šaštín. V Košiciach bol 14. septembra, stretol sa s mládežou na štadióne Lokomotíva a s rómskou komunitou na sídlisku Luník IX.

Zdroj: TASR

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články