Veľvyslanec USA označil Košice za slovenské Silicon Valley

Veľvyslanec USA označil Košice za slovenské Silicon Valley

Za podporu a pomoc ukrajinským utečencom zo strany mesta sa v pondelok v Košiciach poďakoval nový veľvyslanec USA v SR Gautam Rana. Išlo o jeho prvú návštevu metropoly východu Slovenska po tom, ako sa v auguste ujal diplomatickej funkcie.

V rámci programu sa stretol s košickým primátorom Jaroslavom Polačekom, s ktorým hovoril aj o ekonomike a rozvoji partnerstiev. „Jedným z cieľov nášho veľvyslanectva je pravidelne cestovať na východ Slovenska. Hľadáme možnosti ako prehlbovať partnerstvá a spoluprácu s ľuďmi po celom Slovensku, nielen v Bratislave,“ povedal Rana po stretnutí novinárom.

Veľvyslanec zároveň vyzdvihol činnosť Amerického centra v Košiciach, ktoré pôsobí v budove Štátnej vedeckej knižnice na Hlavnej ulici a je súčasťou celosvetovej siete American Spaces. „Poskytujeme možnosti naučiť sa anglicky a zároveň prebieha množstvo programov, ktoré pomáhajú prehlbovať porozumenie a spoluprácu medzi USA a obyvateľmi východného Slovenska,“ povedal. Poukázal na možnosti študovania i cestovania v Spojených štátoch.

Prioritou sú obchodné a podnikateľské vzťahy

K jeho prioritám patrí rozvoj obchodných a podnikateľských vzťahov. V tejto súvislosti označil Košice za slovenské Silicon Valley s početnými technologickými firmami a možnosťami rozvoja vzťahov s americkými partnermi. Zmienil sa aj o oceliarňach U. S. Steel Košice, ktoré sú v regióne najväčším zamestnávateľom. „Viem, že tu majú silné partnerstvá a verím, že budú pokračovať v pozitívnom trende,“ dodal.

K jeho programu patrilo aj stretnutie so zástupcami podnikateľského a mimovládneho sektora či návšteva spoločnosti U. S. Steel.

Rana je kariérny diplomat, predtým pôsobil na veľvyslanectvách USA v Alžírsku a Slovinsku. Predchádzajúca veľvyslankyňa USA v SR Bridget Brinková od mája pôsobí ako americká veľvyslankyňa na Ukrajine.

Zdroj: TASR

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články