V súvislosti s výstavbou priemyselného parku vo Valalikoch vybudujú sysľovisko

Príchod Volva vyvolá masívne investície aj v Košiciach a ich okolí

V súvislosti s výstavbou nového priemyselného parku vo Valalikoch neďaleko Košíc vznikne v katastri obce Skároš nové sysľovisko. Podporiť má populáciu orla kráľovského a sokola rároha v širšom priestore Východoslovenskej nížiny.

Informovala o tom štátna spoločnosť Valaliky Industrial Park s tým, že zmierňujúce opatrenia boli navrhnuté pre každú skupinu organizmov a biotopu, ktorá môže byť výstavbou ovplyvnená. Firma zároveň plánuje pre orly a sokoly inštalovať nové hniezdne búdky na stožiaroch vysokého napätia. „Plánovaná je tiež inštalácia nových hniezdnych podložiek v záujmovom území a intraviláne okolitých obcí,“ uviedla.

Monitoring rastlín a živočíchov

Výstavba nového priemyselného parku, kde má vyrásť automobilka Volvo, je podľa nej pripravovaná na základe prísnych podmienok ochrany životného prostredia. Valaliky Industrial Park tvrdí, že v oblasti plánovaného strategického parku prebiehal od začiatku prác na projekte nadštandardný monitoring flóry a fauny. Mapovanie biotopov v tejto lokalite bolo tiež doplnené analýzou satelitných snímok.

„Na základe vypracovaných štúdií boli navrhnuté zmierňujúce efektívne opatrenia pre každú skupinu organizmov a biotopu, ktorá môže byť projektom výstavby ovplyvnená,“ dodala firma. Opatrenia zahŕňajú výsadbu nových topoľových porastov na okrajoch dotknutého územia a v časti Chráneného vtáčieho územia v Košickej kotline, výsadbu krovinových lemov na okraji priemyselného parku, tvorbu zatrávnených protihlukových valov, uprednostnenie podzemných elektrických vedení či zabezpečenie existujúcich vedení v záujmovom území.

Monitoring rastlín a živočíchov sa má realizovať opakovane po dobu najmenej troch rokov. Zistené skutočnosti majú byť reflektované v plánovaných aktivitách výstavby.

Štátna spoločnosť v súvislosti so životným prostredím tiež pripomenula, že elektromobily z Valalík budú expedované výlučne vlakovou dopravou. Valaliky Industrial Park má byť sídlom moderných trvalo udržateľných výrobných závodov. Strategickým investorom je práve automobilka Volvo. Investícia vo výške 1,2 miliardy eur má priniesť okolo 4 500 nových priamych pracovných miest. Ďalšie by mali vzniknúť u subdodávateľov fabriky.

Zdroj: TASR

Foto (ilustr.): Miroslav Vacula

Odporúčame

TOP články