V Košiciach vyhlásili jubilejný 15. ročník ocenenia Roma Spirit

V Košiciach vyhlásili jubilejný 15. ročník ocenenia Roma Spirit

V budove Národného divadla v Košiciach v utorok 23. mája vyhlásili jubilejný 15. ročník ocenenia Roma Spirit. Verejné ocenenie aj tento rok upriami pozornosť na osobnosti, organizácie, médiá, samosprávy zamestnávateľov, ktorí realizujú aktivity a projekty, ktoré prinášajú efektívne a fungujúce riešenia výziev nielen rómskych komunít.

Roma Spirit oceňuje a širokej verejnosti približuje aktivity jednotlivcov a organizácií, ktorí sa zasadzujú za šírenie porozumenia a budovania rešpektu. Je verejným poďakovaním jednotlivcom, organizáciám, či inštitúciám za ich prácu pre rómske komunity.

Počas uplynulých ročníkov si prevzalo toto ocenenie už 90 laureátov, vrátane niekoľkých Košičanov a Košičaniek. O tom, ktoré inšpiratívne príbehy a aktivity si odnesú ocenenie Roma Spirit v pätnástom ročníku môže rozhodnúť každý, kto svojho favorita nominuje. možné do 3. septembra prostredníctvom online prihlášky na stránke www.romaspirit.sk.

Ocenenie ukazuje lepšiu tvár Slovenska

Vyhlasovateľmi ocenenia Roma Spirit 2023 sú Asociácia pre kultúru vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity (ÚSVRK) a Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS). Záštitu nad podujatím Roma Spirit 2023 prebrala prezidentka SR, Zuzana Čaputová.

„Veľmi sa teším, že máme už po pätnástykrát možnosť oceniť tých, ktorí prispievajú svojim umom, láskavosťou a ľudskosťou do podpory kvalitného života na Slovenska,” vyhlásila Magdaléna Rothová, riaditeľka Asociácie pre kultúru, vzdelávania a komunikáciu.

„Vážim si, že ocenenie Roma Spirit 2023 pokračuje v oceňovaní, prispieva k zmene názoru na Rómov a ukazuje lepšiu tvár Slovenska,“ vyhlásil Ján Hero, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity a člen Prípravného výboru Roma Spirit. Ako dodal, vytvárať na Slovensku prostredie, v ktorom sa každý cíti vítaný a rešpektovaný by malo byť základom každodennej snahy nás všetkých.

Na vyhlásení Roma Spirit 2023 nechýbal ani košický primátor Jaroslav Polaček: „Som rád, že môžeme v našom meste hostiť jubilejný 15. ročník Roma Spirit. V Košiciach žije množstvo inšpiratívnych ľudí, ktorí sú nám v tejto oblasti skvelým príkladom. Svedčia o tom aj košickí laureáti tohto ocenenia z minulých ročníkov. Verím, že aj tento rok sa do nominácie dostanú projekty a činnosti z nášho mesta.”

Zdroj: Roma Spirit

Foto: Miroslav Vacula

Odporúčame

TOP články