V Košiciach sa znížil počet ukrajinských utečencov

V Košiciach sa znížil počet ukrajinských utečencov

V štvrtok popoludní sa v priestoroch košického magistrátu konal Krízový štáb mesta Košice, na ktorý boli prizvaní aj zástupcovia mestských podnikov a starostovia mestských častí. Aj im boli určené najaktuálnejšie informácie v súvislosti s pobytom ukrajinských utečencov v metropole východu.

Splnomocnenec mesta Košice pre humanitárnu pomoc utečencom z Ukrajiny Roman Dohovič vyslovil presvedčenie, že prvú utečeneckú vlnu máme za sebou, čo dokumentujú aj postupne klesajúce čísla príchodu ľudí z Ukrajiny. Potešilo ho, že sa zlepšila komunikácia s okresným úradom a ďalšími štátnymi inštitúciami. Keďže na západnej Ukrajine momentálne čakajú milióny ľudí na to ako sa vyvinie situácia, nevylúčil ani ďalšiu vlnu utečencov.

Roman Dohovič: Teraz k nám prichádzajú najmä ľudia z východu Ukrajiny 

„Situácia sa postupne mení, kým predtým nám sem prichádzali ľudia, ktorí mali v EÚ nejaké zázemie. Teraz sú to skôr ľudia z východnej časti Ukrajiny, ktorí utekajú pred hrôzami vojny. V Košiciach už požiadalo o dočasné útočisko takmer 3000 ľudí, ktorí tu chcú prečkať túto situáciu a vyvstáva otázka ako im pomôžeme začleniť sa do života. Títo ľudia dávajú aj nášmu mestu potenciál rozvoja. Preto je dôležité zamerať sa na to ako im pomôcť nájsť zamestnanie a umiestniť deti do škôl,“ skonštatoval.  

Na Krízovom štábe zazneli informácie aj o aktuálnom režime prevádzky a postupne realizovaných zmenách v centre pomoci utečencom na kúpalisku „Červená hviezda“. To začalo fungovať už šiesty deň po ruskej agresii na Ukrajinu. Kým počas uplynulého týždňa boli dni, keď sa v jeho priestoroch vystriedalo 2500 ľudí, momentálne sa ich počet ustálil na zhruba 500 ľudí denne.

Primátor Polaček: Pomôžeme všetkým utečencom, prioritou sú však obyvatelia mesta

„Sme pripravení pomôcť každému utečencovi, ktorý príde do mesta alebo bude cez neho prechádzať. Do pondelka očakávame požiadavky našich mestských podnikov na pracovné pozície, ktoré sú vhodné pre odídencov z Ukrajiny, keďže mnohí z nich sa už zaujímajú o možnosť zamestnať sa. Prioritou však pre nás pochopiteľne zostávajú záujmy nášho mesta a jeho obyvateľov a skvalitňovanie ich života. Zároveň budeme štátne orgány žiadať o preplatenie všetkých oprávnených nákladov, ktoré nám kvôli utečencom vznikli,“ uviedol primátor mesta Jaroslav Polaček (nezávislý).

Prednosta Okresného úradu v Košiciach Martin Seman poďakoval všetkým dobrovoľníkom, ktorí 24 hodín denne poskytujú pomoc utečencom na „čéhačku“. Tí už podľa jeho slov môžu využiť aj služby zmenárne na železničnej stanici, kde im vymenia hrivny za eurá. Informoval aj o schválení zákona Lex Ukrajina, na základe ktorého budú môcť mestá, obce alebo mestské časti zmeniť adresu ľuďom, ktorým bolo udelené dočasné útočisko na Slovensku.

Prednosta Seman informoval o vybavovaní dočasného útočiska

„Registrácia dočasného útočiska na Triede SNP 35 v Košiciach bude aj naďalej prebiehať v pondelok až nedeľu od 7.00 do 19.00 hod. Toto pracovisko je určené len pre tehotné ženy, rodiny s deťmi, kde aspoň jedno dieťa má 6 rokov, seniorov nad 65 rokov a iné zraniteľné osoby. Pre ostatných bude zabezpečená preprava do veľkokapacitných centier v Michalovciach alebo Humennom,“ povedal.

Na Krízovom štábe sa hovorilo aj o zmenách pri poskytovaní finančných príspevkov na zabezpečenie pobytu utečencov, kde samosprávy dostanú 14 eur denne na ich režijné náklady súvisiace so zabezpečením ubytovania, stravy a ďalších výdavkov. Mesto chystá verejné obstarávanie na spoločnosť, ktorá bude v nasledujúcich týždňoch dodávať stravovacie služby.

Utečenci na „čéhačku“ nosia kvôli lepšej identifikácii náramky

Ako dodal Peter Ďuriš z agentúry Amadeus, ktorá pre mesto Košice zabezpečuje koordináciu procesov spojených s príchodom a pobytom ukrajinských utečencov, tí už na „čéhačku“ kvôli lepšej identifikácii nosia náramky. Na základe toho je zrejmé, či chcú v Košiciach zostať dlhšie alebo si tu chcú len oddýchnuť pred cestou inde do Európy.

Všetkým, ktorí v Košiciach zostávajú, pomáhajú okrem hľadania ubytovania aj s vybavovaním potrebných formalít, zakladaním bankových účtov, či SIM kariet u mobilných operátorov. V tejto súvislosti plánujú na „čéhačku“ poskytovanie ďalšie služieb vrátane napr. mobilnej zmenárne.

V uplynulých dňoch tam pre utečencov zabezpečili prostredníctvom neziskových organizácií poskytovanie právnych a sociálnych služieb a niektorých ďalších aktivít, ktoré im spríjemnia krátkodobý pobyt v Košiciach. Dolaďujú aj posledné detaily webstránky pre Ukrajincov v ich jazyku, kde každý z nich nájde všetky potrebné informácie.

Jana Poľová

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články