V Košiciach pribúdajú Ukrajinci utekajúci pred vojnou

V Košiciach pribúdajú Ukrajinci utekajúci pred vojnou

Chladnejšie počasie a masívne útoky ruských rakiet či iránskych dronov na ukrajinskú energetickú infraštruktúru zvyšujú počty ľudí spoza našich východných hraníc, ktorí aj v Košiciach hľadajú bezpečie pred vojnovým konfliktom.

Kým v uplynulých týždňoch bolo v Centre prvého kontaktu na Staničnom námestí ubytovaných do 50 Ukrajincov, ku koncu tohto mesiaca sa ich počet zvýšil na 60. Celkovo v súčasnosti využíva toto centrum priemerne 240 ľudí denne, štvrtina z nich zostáva aj cez noc.

Splnomocnenec mesta Košice pre Ukrajinu Roman Dohovič predpokladá, že čísla utečencov, ktorí prespávajú v tamojších obytných kontajneroch, budú ďalej narastať. „Už teraz pociťujeme nárast počtu ľudí, ktorí od nás žiadajú pomoc, oproti minulému týždňu je to napríklad až o 15-20 percent viac. Pripravovali sme sa na takýto scenár a zatiaľ sme schopný to po všetkých stránkach zvládať. Postupné zvyšovaniu počtu utečencov zrejme súvisí s ničením elektrární alebo zmenou počasia, pretože nám volajú ľudia, ktorí už sú v Košiciach ubytovaní. Mnohí z nich chcú zohnať ubytovanie aj pre svoje rodiny a známych, ktorí sú ešte na Ukrajine.“

V Košiciach si našli prácu stovky Ukrajincov

Centrum prvého kontaktu pre utečencov pri stanici funguje nepretržite od začiatku marca 2022, svoje brány pre utečencov otvorilo 5 dní po začiatku ruskej agresie na Ukrajinu. Momentálne sú jeho ubytovacie kapacity vyťažené zhruba na 75 percent. V prípade, ak sa ešte viac naplnia, je mesto Košice pripravené do pár hodín navýšiť jeho kapacity o ďalších sto miest. Ak počty utečencov začnú dramaticky stúpať, mesto má pripravené ďalšie núdzové ubytovania v telocvičniach a rôznych ďalších objektoch aj s potrebným vybavením pre 1 000 ľudí.

Roman Dohovič však dúfa, že až takto ďaleko situácia nezájde. Pripomína, že metropola východu je zväčša prvým mestom na Slovensku, ktoré vyhľadávajú tranzitujúci ukrajinskí utečenci. Väčšina z nich po pár dňoch zamieri ďalej na západ alebo do Poľska. Ak sa už v Košiciach alebo ich bezprostrednom okolí rozhodnú zostať, zväčša si tu nájdu nielen ubytovanie, ale aj prácu. Ako splnomocnenec dodal, v priebehu tohto roka si tu našli prácu stovky Ukrajincov najmä vo výrobných podnikoch, službách, gastroprevádzkach a niektorí aj v IT sektore.

Zdroj: DT

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články