Univerzity na východnom Slovensku pozastavili spoluprácu s inštitúciami v Rusku

Univerzity na východnom Slovensku pozastavili spoluprácu s inštitúciami v Rusku

Prešovská univerzita (PU) Prešove a Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) Košiciach majú podpísané zmluvy o spolupráci s viacerými školami a inštitúciami v Ruskej federácii, ako aj na Ukrajine. Z dôvodu vojnového konfliktu na Ukrajine pristúpili k pozastaveniu spolupráce s inštitúciami v Ruskej federácii.


      „PU v Prešove pristúpila k pozastaveniu aktivít spolupráce a mobilít s Ruskou federáciou do ukončenia vojnového konfliktu. Naša univerzita má, samozrejme, partnerskú spoluprácu aj s viacerými univerzitami či výskumnými pracoviskami na Ukrajine, ktorá je však poznačená aktuálnou situáciou. Pevne však veríme, že v nej budeme v rámci možností môcť pokračovať aj naďalej,“ uviedla hovorkyňa univerzity Anna Polačková.
      Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach spolupracuje celkovo s 12 partnerskými inštitúciami z Ukrajiny a štyrmi z Ruskej federácie. V rámci Erasmus+ spolupracuje aj piatimi ruskými a jednou ukrajinskou univerzitou.
      „UPJŠ v Košiciach 28. februára pozastavila spoluprácu a realizáciu zmlúv so vzdelávacími a vedecko-výskumnými inštitúciami Ruskej federácie ako vyjadrenie hlbokého znepokojenia nad vývojom situácie na Ukrajine a nesúhlasu s ozbrojeným konfliktom Ruskej federácie na území Ukrajiny,“ povedal hovorca univerzity Tomáš Zavatčan.

Zdroj: TASR

Foto: UPJŠ

Odporúčame

TOP články