Súťaž FIRST Global 2024 zaplnila Tabačku robotmi

Súťaž FIRST Global 2024 zaplnila Tabačku robotmi

V týchto dňoch sa v priestoroch košickej Tabačky uskutočnila robotická súťaž v olympijskom štýle FIRST Global 2024. Trinásť stredoškolských tímov z celého Slovenska a Česka bojovalo o postup do celosvetového kola, ktoré sa bude konať v septembri v Aténach.

Súťaž First Global vznikla vďaka nadácii First, ktorá organizuje množstvo rôznych robotických súťaží. Spája tisíce mladých ľudí s vášňou pre vedu, techniku a robotiku. Jej cieľom je podporovať vzdelávanie a kariéru v oblasti STEM.

Už prvý rok sa súťaže zúčastnili tímy z celého sveta. Okrem robotickej línie sa podujatie vždy snaží riešiť aj globálne problémy, ktoré sú zadaním pre robotickú disciplínu. Postupne to boli napríklad prístup k pitnej vode, energetická kríza, vlani vodíkové palivá a tento rok to bude v Aténach téma udržateľnosti produkcie jedla,“ vysvetlil Adam Kukla, predseda FIRST Global Slovakia, o.z.

Na Slovensku sa prvý turnaj zorganizoval v roku 2019 a počet zúčastnených škôl stále rastie. Aktuálneho ročníka sa v Košiciach zúčastnilo 13 tímov z Česka a Slovenska.

A s čím sa vlastne museli popasovať? Overili si svoje znalosti v softvérovéj a hardvérovej výzve, AI znalosti v tímovej výzve a tiež vedomosti z ďalších disciplín. Ich zostrojený robot tiež musel v rámci disciplíny „Vodíková batéria“ postupne nazbierať a vyselektovať čo najviac modrých a zelených guľôčok. „Malé modré predstavujú atómy vodíka a veľké zelené atómy kyslíka. Úlohou súťažiacich je tieto guľôčky nejakým spôsobom roztriediť, čo predstavuje rozdelenie vody na dve odlišné molekuly, pričom molekula vodíka je nositeľ energie, ktorú vieme neskôr využiť, takže ju musia ukladať do fiktívnej vodíkovej batérie, zatiaľ čo tie zelené – atómy kyslíka, zase do špeciálnej nádoby, ktorú nazývame vývod kyslíka.“

Stručne a jasne povedané, súťažiaci toho museli vyzbierať čo najviac, roztriediť guľôčky podľa farieb a na záver sa ich robot ešte musel zavesiť na železnú konštrukciu, čo predstavovalo úroveň ich odbornosti.

Súťažiacich najviac potrápilo plánovanie. Dalo im zabrať postupne si zadefinovať proces tvorby robota. V Tabačke im už potom len ostávalo dúfať, že ich výtvor nesklame. „Postupne sa učia na vlastných chybách a z roka na rok sa vo svojich výtvoroch zlepšujú,“ pochválil ich však A. Kukla.

Súťaž sa nekonala formou ligy či pavúka, body sa zbierali postupne. Na záver sa zrátali body zo štyroch kôl a rozhodlo sa o víťazovi. Nomináciu, z ktorej bude zostavený päťčlenný reprezentačný tím na celosvetové kolo do Atén 26.-29. septembra, získali tímy umiestnené v celkovom poradí na 1. a 2. mieste.

Viac si prečítate na eastmag.sk

Odporúčame

TOP články