Stratené vázy vrátili majiteľovi

Stratené vázy vrátili majiteľovi

Príbeh stratených barokových artefaktov z Kláštora premonštrátov v Jasove sa dočkal šťastného konca. Trinásť kamenných váz, ktoré boli súčasťou fasády národnej kultúrnej pamiatky, počas reštaurovania pred viacerými rokmi zmizli.

„Firma, ktorá kláštor reštaurovala, sa medzitým dostala do konkurzu a vázy sa záhadne stratili. Až neskôr, vďaka úsiliu známeho košického kunsthistorika, dokumentaristu a záchrancu pamiatok Gabriela Kladeka, sa ich podarilo vypátrať a dostali sa na bezpečné miesto,“ vysvetľuje Juraj Gembický z Krajského pamiatkového úradu v Košiciach (KPÚ).

Torzá exteriérových váz boli posledné roky uložené v priestoroch Depozitára historických artefaktov mesta Košice. Minulý mesiac ich prepravili späť do Jasova. Tam z nich vytvoria repliky, ktoré budú opäť zdobiť fasády kostola a kláštora.

„Košice patria medzi jedinečné mestá tým, že takéto zaria- denia prevádzkujú a poskytujú priestor na akútnu pomoc pri záchrane umelecko-historických artefaktov, ktoré by sa mohli nenávratne zničiť či stratiť,“ dopĺňa Martin Pristáš, archeológ KPÚ.

(MIP)

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články