Správa mestskej zelene vyrúbe nebezpečné topole na Furči

Správa mestskej zelene vyrúbe nebezpečné topole na Furči

Počas najbližších dní budú musieť pracovníci Správy mestskej zelene (SMsZ) vyrúbať 21 kusov topoľov simonových (populus simonii) na Fábryho ulici v Mestskej časti Košice – Dargovských hrdinov. Dôvodom je ich vysoký vek a zlý stav. Ako náhradu za ne vysadia 42 kusov iných drevín.

Dreviny budú vyrúbané na základe právoplatného rozhodnutia o výrube, ktoré vydal príslušný Okresný úrad po štandardnom výrubovom konaní. Predmetné dreviny sú na základe posudkov v záverečnej fáze svojej životnosti už so značnými znakmi chradnutia. Koruny sú značne preschnuté s chýbajúcimi alebo odumretými terminálmi, s viditeľnými hnilobnými dutinami, niektoré jedince sú silne napadnuté poloparazitickým imelom a zostatkové drevo je v torznom ťahu krehké, a tým náchylné na vývraty.

U niektorých stromov je jednostranná zástavovitá koruna, čo predstavuje rizikový faktor v prípade nepriaznivého počasia. Topole simonové sú prirodzene krátkoveké dreviny pôvodom z oblasti severovýchodnej Číny a Mongolska, v minulosti sa s obľubou vysádzali v chladnejších častiach Európy.

Obyvatelia sa nemusia obávať, že po odstránení rizikových drevín prídu o zeleň. Ako náhradu za ne vysadí SMsZ 42 kusov nových drevín s dlhšou perspektívou dožitia, medzi nimi duby, jasene, javory, buky, jaseňovce, ale aj netradičný a krásne kvitnúci ľaliovník tulipánokvetý.

(CŠ)

Foto: SMsZ

Odporúčame

TOP články