Spievajúca fontána sa po 25 rokoch dočká rekonštrukcie a modernizácie

Spievajúca fontána sa po 25 rokoch dočká rekonštrukcie a modernizácie

Obľúbená Spievajúca fontána na Hlavnej ulici pri Štátnom divadle sa dnes rozlúčila so svojimi návštevníkmi. Hudobný a svetelný doprovod na fontáne bude niekoľko mesiacov oddychovať, keďže sa chystá jej veľká rekonštrukcia. Následne sa však vráti omladená a po doplnení o najmodernejšie technológie poteší tisíce Košičanov a návštevníkov mesta, pre ktorých je vyhľadávaným miestom oddychu. 

Správa mestskej zelene by s prácami na rekonštrukcii a modernizácii Spievajúcej fontány chcela po ukončení verejného obstarávania začať ešte v tomto roku a mali byt trvať zhruba 10 mesiacov. Predpokladaná cena sa pohybuje na úrovni 1,7 milióna eur s DPH. Z tejto sumy poskytne milión eur Nadácia U.S. Steel Košice, zvyšné financie dodá z vlastných zdrojov mesto Košice. 

Prezident U.S. Steelu verí, že vynovené dielo poslúži ešte ďalších 40 rokov

Zmluvu o spolupráci, ktorá garantuje finančné krytie pre túto investíciu, podpísali dnes predseda správnej rady Nadácie U. S. Steel a prezident U. S. Steel Košice James Bruno, primátor mesta Košice Jaroslav Polaček (nezávislý), generálny riaditeľ Štátneho divadla v Košiciach Andrej Šoth a riaditeľka Správy mestskej zelene (SMsZ) Marta Popríková. Mesto Košice je povinné preinvestovať finančné prostriedky vo výške milión eur do 30. novembra budúceho roka.

„Nielen pre mňa osobne, ale aj pre U.S. Steel a našich zamestnancov je veľkou cťou, že sa tu dnes stretávame. Výstavba fontány bola možná vďaka spolupráci mesta a oceliarní pred takmer 40 rokmi. Dnes sme sa dohodli na tom, že táto spolupráca pokračuje a teším sa na stretnutie pri zmodernizovanej fontáne. Každý náš zamestnanec bude určite hrdý na centrum mesta a prajem vám, aby ste si fontánu užili ďalších 40 rokov,“ povedal prezident košického U. S. Steelu James Bruno.  

Fontána kvôli havarijnému stavu funguje už dlhšiu dobu len v obmedzenej prevádzke. Zo 160 reflektorov svieti len 109. Ešte horšie sú na tom vodné čerpadlá, kde z 25 je funkčných iba 6, preto voda strieka iba v obmedzenom režime. Revízia na začiatku sezóny 2022 ukázala niekoľko vážnych defektov telesa fontány, praskliny povrchov a nefunkčnú časť elektroinštalácie. Podľa primátora mesta Jaroslava Polačeka súčasná technológia je už morálne a technicky zastaralá, a preto potrebuje zmenu. Verí, že už na prelome leta a jesene budúceho roka privíta Spievajúca fontána svojich návštevníkov aj so všetkými novinkami, ktoré sú pre nich pripravené. 

Primátor sľubuje ešte krajší zážitok ako z fontány v Mestskom parku

„Od myšlienky k podpisu zmluvy o spolupráci prešiel skoro rok. Týmto dňom môže SMsZ spustiť verejné obstarávanie na veľkú obnovu fontány. Veľmi si cením, že spoločnosť U.S. Steel a ich nadácia sú tu pre Košičanov a spoločne pomáhajú ľuďom v našom meste. Cítia zodpovednosť za tento skvost nášho mesta a významným podielom prispejú na opravu a modernizáciu Spievajúcej fontány. Som rád, že tu máme takých partnerov, ktorí sa nám neotáčajú chrbtom a na každú prosbu alebo výzvu dokážu veľmi rýchlo reagovať. Chcem sľúbiť, že to tu po rekonštrukcii bude ešte na vyššej úrovni ako poznajú Košičania z Mestského parku. Som presvedčený, že táto atrakcia bude po rekonštrukcii ešte častejším miestom príjemných stretnutí Košičanov každého veku,“ uviedol košický primátor Jaroslav Polaček.

Počas rekonštrukcie prejdú obnovou napr. čerpadlá, svietidlá, kabeláž, ozvučenie alebo osvetlenie. Spievajúca fontána získa aj viaceré nové smart technológie. Vďaka nim bude možné v obrazovej i zvukovej podobe prenášať predstavenia Štátneho divadla Košice, príp. iných kultúrnych podujatí priamo na vodnú hmlu fontány. Novinkou budú aj pesničky na želanie, ktoré si záujemcovia budú môcť dať zahrať prostredníctvom mobilnej aplikácie. 

„Podobné fontány sú vybudované v európskych metropolách ako je Budapešť, Varšava či Praha. Tá naša bude v meste druhou multimediálnou, po fontáne v Mestskom parku, pričom umožní nielen projekciu na vodu doplnenú hudbou, ale vďaka LED technológii aj plne farebnú škálu osvetlenia,“ spresnil projektový manažér zo Správy mestskej zelene Erik Kuzma. 

Spievajúca fontána v noci. Foto: SMsZ

Košice mali takú atrakciu ako prvé mesto v bývalom Československu

Košická Spievajúca fontána sa od jej spustenia v roku 1986 stala mimoriadne populárnou turistikou atrakciou a zároveň obľúbeným miestnom Košičanov. Predurčuje ju na to nielen strategická poloha medzi Štátnym divadlom a Dómom Sv. Alžbety, ale tiež jej technická špecifikácia – dynamické vodné dýzy a osvetlenie, ktoré reagujú na tóny hudby. Stala sa tak vôbec prvou spievajúcou fontánou v bývalom Československu, pričom sa stala inšpiráciou pre výstavbu ďalších „spievajúcich“ fontán v Prešove a neskôr aj v Prahe. Za jej vznikom v Košiciach stál bývalý primátor mesta a neskorší prezident Rudolf Schuster. Ten jej výstavbu inicioval po návšteve mesta Vladimír v bývalom Sovietskom zväze, kde videl podobnú fontánu.

„Niet skupinky návštevníkov mesta, s ktorým by som sa na tomto skvelo lokalizovanom mieste nezastavil. A keď pridám k tomu aj príbeh vzniku fontány, záujem turistov je o to väčší. Ani Košičanov táto fontána nikdy neomrzela. Teším sa, že nezaspalo na vavrínoch a fontána vďaka najmodernejším technológiám ešte viac zatraktívni priestor mesta,“ myslí si turistický sprievodca Milan Kolcun.

Ten vo svojej knihe Potulky Mestom Košice stručne popísal aj to ako celá myšlienka vznikla a pridal aj čriepky z histórie. „Ináč, ako nie je všetko zlato, čo sa blyští, tak ani nie je všetko socialistické, čo sa na prvý pohľad zdá, lebo tento patent hrajúcej fontány mal svoj pôvodný základ ešte v americkom. O to už ale nešlo, keď prišli sovietski inžinieri pomôcť projektovať našu fontánu – vtedy jedinú svojho druhu v Československu. Jej realizácia sa stihla za tri mesiace, aby sa už 1. mája 1985 mohla zapáčiť kadekomu, kto bol v povinnom prvomájovom sprievode,“ napísal vo svoje knihe 

Prezident Schuster: Mysleli sme si, že tu bude na večné veky   

Architektonické riešenie priestoru parku pri fontáne ako aj samotnej fontány dostal za úlohu architekt Juraj Koban, technologickú časť naprojektovali autori fontány z mesta Vladimír v spolupráci s inžiniermi vtedajších Východoslovenských železiarní. Prvú veľkú rekonštrukciu zažila fontána v roku 1997 pričom sa upravili spevnené plochy v parku a telese fontány, upravili sa plochy kamennej a žulovej dlažby, nahradil sa oceľový materiál rozvodov, dýzy sa vymenili za nerezové, zmenila sa koncepcia striekania vody, vymenilo sa osvetlenie a celá elektronika. Teraz čaká najobľúbenejší košický vodomet druhá generálna oprava.

„Toto, čo sa tu dnes deje, sa malo urobiť už dávno. O fontánu sme sa nestarali, lebo sme si mysleli, že to bude na večné veky. Bol by som šťastný, keby sa táto fontána, ktorú som získal doslova špionážnym spôsobom, dočkala trvalej údržby. Dôležité je, aby sa nová technológia využila na vytvorenie programom pre všetky generácie. Máme tú výhodu, že hudbu vieme premeniť na svetlo a vodu, a keď to bude všetko fungovať, bude to skutočne veľký zážitok pre všetkých. Tu nejde len o premietanie, ale napríklad po večeroch by tu mohli znieť podobne ako v minulosti Straussove valčíky sprevádzané farbami fontány,“ dodal Rudolf Schuster.

(DT)

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články