Rekonštrukcia Spievajúcej fontány ide príkladom pri ochrane stromov

Rekonštrukcia Spievajúcej fontány ide príkladom pri ochrane stromov


Park okolo Spievajúcej fontány je pre obnovu samotnej fontány uzavretý, ale za oplotením sa neúnavne pracuje. Súčasťou parku sú aj mnohé krásne a vzácne dreviny, od ktorých sa stavebné práce realizujú často iba vo vzdialenosti niekoľkých metrov.

Aby boli stromy chránené, vybudovala Správa mestskej zelene (SMsZ) okolo nich ochranné drevené konštrukcie. „Podobné opatrenia vyžadujeme v každom našom vyjadrení pri stavebných prácach a výkopoch v blízkosti drevín. Konštrukcia chráni kmeň a koreňový nábeh, tvorí vizuálnu a mechanickú bariéru. Často sa totiž stromy poškodia pri presune materiálu, práci bagra a strojov na stavenisku. Pre starý strom je aj menšia rana problém, lebo umožňuje vstup infekciám. Tým, že okolo stromov sú podobné zábrany obsluha strojov aj ľudia na stavenisku sú pri pohybe v okolí drevín opatrnejší, čo výrazne znižuje riziko ich poškodenia,“ uviedla SMsZ.

V zahraničí sú podobné opatrenia štandardom a sú bežnou súčasťou stavenísk. Ako uvádza SMsZ u nás ide o jednu z mála prvých lastovičiek, ktorý má byť príkladom pozitívnej praxe a dodržiavania arboristických štandardov.

Zdroj: SMSZ

Foto: SMSZ

Odporúčame

TOP články