Projekt využitia geotermálnej energie získal osvedčenie o významnej investícii

Projekt využitia geotermálnej energie získal osvedčenie o významnej investícii

24. augusta 2023

Vlása SR dnes rozhodla, že Projekt geotermálneho vrtu pri Ďurkove, ktorý má od roku 2026 do Košíc priniesť ekologické teplo, získal osvedčenie o významnej investícii. Vydanie osvedčenia o významnej investícií umožní majetkovoprávne vysporiadanie územia a urýchlenie procesov výstavby investičného projektu.

Vďaka geotermálnemu zdroju, ktorý má potenciál byť najväčším na Slovensku, by mohol celkový podiel obnoviteľnej energie na výrobe tepla pre Košice dosiahnuť 42 % a pokryť spotrebu tepla pre 171 000 odberateľov. Projekt pritom vytvára do budúcnosti základné predpoklady na to, aby polovica celkovej výroby tepla pre Košice pochádzala z geotermálnej energie. Zároveň sa zníži spotreba fosílnych palív (uhlia a plynu) v teplárni, čím sa následne až o 54 000 ton ročne znížia jej emisie CO₂.

O využití tepla z geotermálnych vrtov pri riečke Olšava v Košickej kotline, ktoré patria k najväčším zdrojom v strednej Európe, sa uvažovalo už vyše 20 rokov. Vďaka spoločnému úsiliu súčasného vedenia mesta, ministerstva hospodárstva a ďalších zainteresovaných sa podarilo zobudiť dlhé roky spiaci projekt a teraz sa už vlak naplno rozbehol do svojej cieľovej stanice.

Zdroj: FB Mesto Košice

Odporúčame

TOP články