Prípady žltačky pribúdajú, detská nemocnica má plné lôžka

V košickej Detskej fakultnej nemocnici zmodernizovali priestory ORL

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Košiciach eviduje od začiatku tohto týždňa 28 prípadov vírusovej hepatitídy typu A. Aktívne ohniská zaznamenal najmä v obciach Boliarov, Rankovce a Kecerovce v okrese Košice-okolie, kde nariadil mimoriadne očkovanie detí vo veku od jedného do 15 rokov.

Uviedla to vedúca odboru epidemiológie úradu Veronika Tarkovská. „Opatrenia v ohniskách nákazy sú zabezpečované v súlade s platnou legislatívou. Osobám, ktoré sa s chorými kontaktovali, bol nariadený lekársky dohľad pozostávajúci zo sledovania zdravotného stavu a aktívnej imunizácie – podanie očkovacej látky proti VHA,“ spresnila. Úzke kontakty podľa jej slov poučili o sprísnených preventívnych opatreniach, medzi ktoré patrí najmä osobná hygiena s dôrazom na časté umývanie rúk.

„V predškolských a školských zariadeniach, ktoré navštevovali choré deti, bol rozhodnutiami regionálneho hygienika určený rozsah a spôsob vykonávania dezinfekcie,“ dodala Tarkovská.

V detskej nemocnici nepostačujú kapacity

Detská fakultná nemocnica v Košiciach informuje, že situácia v súvislosti s VHA je alarmujúca. Na 25 lôžkach infekčného oddelenia leží aktuálne 25 pacientov s hepatitídou, z toho včera bolo prijatých sedem nových pacientov z Keceroviec, Boliarova a mestskej časti Košice-Šaca. DFN informuje, že sú všetky lôžka obsadené deťmi s hepatitídou A a nie je kam umiestniť pacientov s inými diagnózami.

„S hepatitídou bojujeme v našej nemocnici od konca minulého roka. V decembri 2022 sa toto ochorenie v dôsledku nízkeho hygienického štandardu masívnejšie rozšírilo na košickom Luníku IX a o vo februári vzniklo nové ohnisko hepatitídy typu A v Moldave nad Bodvou v dôsledku kontaminácie jediného zdroja pitnej vody. Aj vďaka pomoci DFN Košice s očkovaním obyvateľov sa podarilo šírenie hepatitídy typu A v Moldave nad Bodvou eliminovať, no už začiatkom leta začali pribúdať nové ohniská ochorenia v iných oblastiach. Od začiatku roka do dnešného dňa evidujeme už viac ako 400 detských pacientov s hepatitídou typu A, a naša kapacita je aktuálne naplnená,“ uviedol riaditeľ DFN Andrej Koman.

Zdroj: TASR, DFN

Foto (ilustr.): VH

Odporúčame

TOP články