Po Košiciach bude opäť premávať „jednotka“

Po Košiciach bude opäť premávať „jednotka“

Mnohí Košičania si určite pamätajú na časy, kedy po Hlavnej ulici jazdili električky. Práve jednotka bola jednou z liniek, ktorá na tomto úseku premávala do roku 1986. Električková trať na Hlavnej ulici bola zrušená po tom, ako sa na Kuzmányho ulici dokončila nová električková trať a linka č. 1 bola tak presunutá na nový úsek. Novinkou v električkovej doprave, ktorú Dopravný podnik mesta Košice zavedie v priebehu tohto mesiaca, bude oživenie linky č. 1.

Spoj bol pôvodne zrušený 23. 2. 1993. Jej zrušenie súviselo najmä s rapídnym poklesom cestujúcich v MHD po roku 1989. Obnovenie „jednotky“ je len dočasné. Súvisí s modernizáciou električkového depa, kde musí dopravný podnik počas modernizácie výrazne znížiť výpravu električiek, keďže práce na modernizácii údržbovej základne prebiehajú za plnej prevádzky električkovej dopravy a je nutné na nevyhnutný čas električkovú dopravu preorganizovať.

Linka bude premávať po trase ako pred rokom 1993: Važecká – Južná trieda – Námestie osloboditeľov – Námestie Maratónu mieru – Havlíčkova. Dôvodom oživenia linky č. 1 je zachovať spojenie sídliska Nad jazerom a Južnej triedy so severnou časťou centra (Námestie Maratónu mieru a Havlíčkova), pretože spojenie sídliska so Severom bude kvôli modernizácii Slaneckej cesty dočasne obmedzené (linka č. 9 bude mať konečnú na Námestí Maratónu mieru, linka č. 4 bude presmerovaná k Botanickej záhrade).Na linku č. 1 budú nasadené najnovšie aktuálne vozidlá typu Vario LF2+ s dĺžkou 22 metrov.

(LS)

Odporúčame

TOP články