Pamätník na počesť nórskeho spisovateľa Bjørnsona zdobí mestský park už päť rokov

Pamätník na počesť nórskeho spisovateľa Bjørnsona zdobí mestský park už päť rokov

Od odhalenia pamätníka, ktorý nám pripomína nositeľa Nobelovej ceny za literatúru z roku 1903, významného nórskeho dramatika, básnika a publicistu Bjørnstjerna Bjørnsona, ktorý bojoval za práva Slovákov, uplynulo päť rokov.

Pamätník odhalili v roku 2018 pri príležitosti 100. výročia vzniku prvej Československej republiky. Mesto Košice osadením pamätníka v Mestskom parku vyjadrilo svoju vďaku a úctu tomuto nórskemu spisovateľovi a publicistovi v boji za práva Slovákov a iných malých národov. Pamätník má dvojitú symboliku – zobrazuje otvorenú knihu a zároveň vtáčie krídla, po bokoch ho zdobia vybrané citáty Bjørnsona.

Pôvodne bol pamätník na jeho počesť osadený na Ružíne, avšak poškodili ho vandali. Do Mestského parku sa dostal aj za finančnej podpory Grantov EHP a Nórska.

Práve počas výročného stretnutia Grantov EHP a Nórska 2023, ktoré zastrešilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR, privítali Košice významných predstaviteľov z prispievateľských krajín. Delegácia v sprievode námestníka primátora mesta Košice Marcela Gibódu navštívila aj pamätník v košickom Mestskom parku.

Zdroj: mesto Košice

Foto. Miroslav Vacula

Odporúčame

TOP články