OD 1.januára 2022 začíname zálohovať PET fľaše a plechovky

OD 1.januára 2022 začíname zálohovať PET fľaše a plechovky
Plastové fľašky a plechovky bude možné vrátiť do obchodu iba nestlačené

Od začiatku nasledujúceho roka sa na Slovensku zavádza zálohovanie plastových fliaš a plechoviek. Vracať sa majú nestlačené a nepoškodené fľaše aj s vrchnákom.

Výška zálohy bude jednotná pre plastové fľaše aj plechovky, a to 15 eurocentov. Zálohu podľa správcu systému spotrebiteľ zaplatí pri kúpe nápoja, pri vrátení obalu ho dostane v plnej výške naspäť, pričom ho môže využiť na zľavu z ďalšieho nákupu, alebo si zobrať hotovosť.
      Zálohované fľaše a plechovky budú označené veľkým písmenom „Z“ v šípkach. Bude v blízkosti čiarového kódu spolu s textom „zálohované“.
      Zálohovať sa budú všetky jednorazové obaly na nápoje z plastu a kovu s objemom od 0,1 do troch litrov. Pôjde o sýtené sladené nápoje, nesýtené sladené nápoje, minerálne vody, pramenité vody, dojčenské vody, ochutené vody, ovocné šťavy, nektáre, ovocné nápoje, ľadové čaje, športové nápoje, energetické nápoje, pivo, cider, perry, radler a ovocné víno. Správca zároveň poukazuje, že výnimkou budú obaly od mlieka, sirupov a tvrdého alkoholu.

Obaly nemusíte vrátiť do obchodu kde ste ich kúpili, ale do ktoréhokoľvek, ktorý sa do systému zapojil. Aktuálne je to viac ako 2000 obchodov. Pre predajne väčšie ako 300 štvorcových metrov je zavedenie zálohovania povinné, pre menšie obchody je dobrovoľné. Prevádzky budú mať na výber, aký typ odberu zálohovaných obalov si zvolia a aký sa im oplatí. Môžu si vybrať automatizovaný odber cez zálohomat, poloautomatizovaný alebo ručný zber, ktorý urobí predavačka pri pokladni pomocou špeciálneho ručného skenera.
      Cieľom zálohového systému je podľa správcu vyzbierať 90 percent nápojových obalov, aby sa mohli recyklovať, použiť pri výrobe nových obalov a nekončili voľne pohodené v prírode alebo v spaľovni.

TASR, Cecília Šimková

Foto: pixabay.com

Odporúčame

TOP články