Na východe budú jazdiť nové osobné vozne

Na východe budú jazdiť nové osobné vozne

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) nasadila do prevádzky štyri z plánovaných 17 kusov nových osobných vozňov druhej triedy (Bdmpz). Premávať budú prioritne v Košickom a Prešovskom, ale aj Žilinskom a Banskobystrickom kraji. TASR o tom informoval hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Uvedené vozne majú premávať na tratiach Košice – Liptovský Mikuláš, Košice – Čierna nad Tisou, Košice – Čaňa, Kysak – Lipany – Plaveč. Ide o investičnú akciu financovanú Európskou úniou prostredníctvom Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020 v hodnote 32,98 milióna eur. Na východ Slovenska podľa ZSSK pribudne aj ďalších 35 zmodernizovaných vozňov radu Bdt v objeme 31,8 milióna eur. Z nich bolo doposiaľ dodaných 12 kusov.

„Týchto 52 vozňov tak postupne nahradí tie najstaršie neklimatizované osobné vozne, ktoré sú na hranici životnosti a nespĺňajú štandardy cestovania v 21. storočí. Ich obstaraním sa zníži priemerný vek vozidlového parku v regióne Košíc a Prešova a zvýši sa kvalita poskytovaných služieb,“ uviedol Kováč s tým, že oba projekty by podľa predpokladov mali ukončiť do septembra 2023.

Nechýba klimatizácia a wi-fi pripojenie

Nové klimatizované vozne druhej triedy s možnosťou prepravy bicyklov pre regionálnu dopravu sú stavané na rýchlosti do 160 kilometrov za hodinu. Okrem iného disponujú vákuovými toaletami, sú vybavené kamerovým systémom, wi-fi pripojením na internet či vizuálnym a akustickým informačným systémom. Obsahovať budú aj systém sčítavania cestujúcich i miesta na pripojenie 230V s USB portom.

Košický a Prešovský samosprávny kraj na základe údajov z roku 2019 ročne obslúžia v regionálnej doprave približne desať miliónov cestujúcich. Najvyťaženejšie traťové úseky sú podľa železníc Poprad – Košice, Lipany – Prešov – Košice a Košice – Humenné.

Zdroj: TASR

Foto: ZSSK

Odporúčame

TOP články