Na sídlisku KVP vyrastie nová hasičská stanica a Integrované bezpečnostné centrum

Na sídlisku KVP vyrastie nová hasičská stanica a Integrované bezpečnostné centrum

Na okraji sídliska KVP pod Wuppertálskou ulicou vyrastie na ploche vyše 10 000 m2 Integrované bezpečnostné centrum (IBC) a nová hasičská stanica Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru Košice. Podmienky sa zlepšia najmä hasičom, ktorým to prinesie nielen skrátenie dojazdových časov k ich zásahom, ale v porovnaní s ich pôsobiskom na Požiarnickej ulici sa im zlepší aj pracovné prostredie. Nové IBC bude zároveň slúžiť a prepájať všetky bezpečnostné a záchranne zložky – políciu, záchranárov, hasičov, operačné stredisko a civilnú ochranu.

Finančné prostriedky na výstavbu IBC a novej hasičskej stanice získa ministerstvo vnútra z Plánu obnovy a odolnosti. EÚ naň Slovensku prispeje z programu Modernizácia hasičského a záchranného systému – obnova budov hasičských staníc. V prevádzke má byť v roku 2026.

Nové centrum bude spĺňať aj požiadavky EÚ, sú v ňom zapracované aj architektonické požiadavky mesta

Podľa štátneho tajomníka ministerstva vnútra Vendelína Leitnera (nominant OĽaNO) čelíme v súčasnosti viacerým krízam. Nové IBC okrem zvýšenia komfortu služieb pre občanov pri krízových situáciách sa zlepší aj pracovné prostredie všetkých zamestnancov, ktorí zabezpečujú tiesňovú linku 112.  

„Naše bezpečnostné a záchranné zložky vedia veľmi dobre spolupracovať pri zabezpečovaní krízových udalostí. Rok sme sa o tom veľmi vehementne rozprávali, aby sme sa v Košiciach mohli pustiť do tohto projektu. Naše doterajšie centrum nezodpovedalo požiadavkám SR a ani EÚ. Memorandum je výsledkom toho, že aj Košice si zaslúžia nové hasičskú stanicu a IBC. Akceptovali sme aj požiadavky mesta na architektonické riešenie u tejto stavby,“ povedal po podpise Memoranda.  

Prvotná myšlienka vznikla ešte v roku 2010

Primátor mesta Jaroslav Polaček (nezávislý) skonštatoval, že myšlienka na realizáciu tohto projektu vznikla ešte v roku 2010 za vtedajšieho primátora Františka Knapíka (KDH). Mestské zastupiteľstvo vtedy za euro previedlo štátu pozemok s rozlohou 9 346 m2 na vybudovanie novej hasičskej stanice. Ich nasledovníci v júni tohto roka prijali uznesenie, keď mesto štátu v zastúpení ministerstvu vnútra predalo susediaci pozemok mesta o výmere 921 m2 za 112 059 eur. Vďaka tomuto kroku sa tam môže vybudovať komplexné IBC aj vrátane novej hasičskej stanice.

„Mestské zastupiteľstvo týmto potvrdilo, že má záujem o tento projekt, ktorý v krízových situáciách výrazne pomôže Košičanom. Ďakujem všetkým ľuďom, ktorí sa na celom procese podieľali. Je to pre nás výzva, lebo aj iné krajské mestá mali záujem o vybudovanie takéto IBC. Som rád, že sme v spolupráci s ministerstvom vnútra môžeme využiť financie z Plánu obnovy a odolnosti. Teší ma, že aj samotná stavba, ktorá vhodne zapadne do tohto územia.“

Dojazdový čas hasičov k zásahom sa výrazne zníži

Riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach Jozef Fedorčák pripomenul, že z Požiarnickej ulice mali dojazd k zásahom v tejto časti Košíc až 10 minút. Uvítal, že po roku 2026 sa dojazdový čas výrazne zníži, pričom budú môcť prakticky hneď z novej stanice využiť štvorprúdovú cestu na Triede KVP. 

Ako doplnil prednosta Okresného úradu v Košiciach Martin Seman, projekt Integrovaného bezpečnostného centra poslúži nielen na lepšie vzájomné prepojenie všetkých zložiek integrovaného záchranného systému, ale aj pre orgány krízového riadenia v Košickom kraji. Tým sa podľa neho zefektívni činnosť a spolupráca  pri záchrane ľudských životov, zdravia a majetku.

Memorandum sa zaoberá aj bus pruhmi či majetkovoprávnym vysporiadaním „čéhačka“

Mesto sa v dnes podpísanom Memorande spolu s ministerstvom vnútra dohodli aj na vzájomnej spolupráci pri zriaďovaní bus pruhov na zlepšenie preferencie MHD. V nadväznosti na nedávnu spoluprácu pri rekonštrukcii a modernizácii areálu kúpaliska Červená hviezda na Staničnom námestí budú spoločne hľadať aj najvhodnejšiu formu majetkovoprávneho vysporiadania tejto investície tak, aby bol ukončený do konca budúceho roka.

V memorande sa hovorí aj o tom, že ministerstvo vnútra zaujme do konca tohto roka stanovisko, či vyhovie záujmu mestskej časti Sídlisko KVP o pozemok s výmerou 1636 m2, ktorý by od štátu kúpilo mesto. Obe strany sa dohodli aj na tom, že ministerstvo vnútra zaujme jednoznačné stanovisko k možnosti refundácie doteraz nepreplatených nákladov, ktoré mesto Košice  vynaložilo v rámci preventívnych opatrení na zamedzenie šírenia ochorenia Covid-19.

(DT)

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články